Хърватия повали "лъвчетата" на старта на Евро 2015 в България (ВИДЕО)

Юношеският национален отбор на България загуби с 0:2 домакинството си на Хърватия в деня на откриването на Европейското първенство за юноши под 17-годишна възраст, което ще се проведе на стадионите в Стара Загора, Сливен, Бургас и Созопол.

През първото полувреме „лъвчетата“ видимо отстъпваха на съперника си във всяко отношение на играта – владеене на топката, създаване и реализиране на голови положения. Хърватите поведоха в резултата в 22-ата минута с попадение на Матко Бабич, който се възползва от отличен пробив и подаване на Соса.

След почивката възпитаниците на Александър Димитров значително подобриха представянето си и регистрираха няколко опасни удара към вратаря на противника Шемпер. Най-красивата атака в мача изобщо бе създадена от „лъвчетата“ след около час игра, но Томислав Йорданов не можа да се разпише, останал сам срещу стража на хърватите.

В последните секунди на редовното време Хърватия реализира втори гол след контраатака, с която прекрати спора в срещата. Един от най-активните на терена Брекало направи поредния си рейд по левия фланг и стреля от наказателното поле, а вратарят Даниел Наумов парира шута му. При добавката обаче появилият се малко по-рано Блечич нямаше как да сбърка на празна врата – 0:2.

Хърватия излиза на първо място в класирането с актив от 3 точки, след като другият мач от Група А в Бургас по-рано днес между Испания и Австрия завърши наравно 1:1 (вижте подробности НА ТОЗИ ЛИНК).

Запознайте се с избраниците на Александър Димитров за Европейското първенство за юноши с обширния материал НА ТОЗИ ЛИНК.

Въпреки че в първия четвърт час българите загатнаха, че могат да бъдат много опасни на контраатака заради скоростните си офанзивни футболисти и добрите извеждащи подавания, чистите положения бяха в актива на гостите.

Всяко центриране в наказателното поле биваше засичано от хърватите и само неточният им мерник предотвратяваше потенциален гол, а в 20-ата минута Maтко Бабич стреля на сантиметри от гредата от изгодна позиция в наказателното поле.

В 22-ата обаче Бабич не сгреши, след като получи добро подаване пред малкия пенал от Соса и се обърна, за да простреля мрежата на България от близко разстояние. Вратарят Даниел Наумов нямаше шанс да се намеси, Димитров не можа да блокира Бабич в непосредствена близост до вратата, а Славов остави прекалено лесно Соса да направи мощен пробив отляво и да асистира за гола.

До края на полувремето (турнирът в тази възрастова група се играе с 40-минутни полувремена) българите реално рядко играеха с топката и съответно не успяха да създадат нищо креативно в предни позиции.

120 секунди след подновяването на играта страхотен пас на Брекало намери на стрелкова позиция Маич в наказателното поле, но той с много неточен изстрел пропусна да тества рефлексите на Наумов, който малко по-рано бе отразил далечен шут на Моро.

Брекало се размина с топката на празна врата пред голлинията след нов успешен пробив на хърватите по десния фланг, а малко по-късно отново той стреля пред границата на наказателното поле, но прати кълбото на сантиметри от страничната греда.

Благодарение на страхотната индивидуална техника на Георги Русев (с прякор Манджата) България в 51-ата минута стигна до първия си удар в мача. Юношата на Левски, който се подвизава вече в частната школа ДИТ, елиминира трима бранители, преди да стреля от 12 метра, но право в ръцете на Шемпер.

В следващите минути българите поизравниха играта, макар отново да изпитваха проблеми с изнасянето на топката и с организирането на качествени атаки. В 66-ата минута обаче младите "лъвчета" заслужиха аплодисментите на феновете с великолепна многоходова акция, която доведе и до първото чисто голово положение.

След като размениха по няколко подавания с едно докосване на близка дистанция в средата на терена, "лъвчетата" "приспаха" противника и с прехвърлящо подаване от дълбочина Томислав Йорданов бе намерен в наказателното поле. Той овладя отлично кълбото и с движението си се откъсна от защитник, за да излезе очи в очи с вратаря, но не можа да нанесе достатъчно силен удар. Стражът парира шута, а последвалият карамбол се оказа щастлив за гостите, защото кълбото се озова в прегръдките на Шемпер.

Евроспорт излъчва Евро 2015, а БНТ ще предава на живо всички мачове на младите „трикольори“. В стартовия състав на Александър Димитров личат имената на трима юноши на ЦСКА, двама на Славия и на частната школа ДИТ.

България (17): Наумов (Лудогорец), Савов (Славия), К. Славов (к) (ЦСКА), Стаматов (Еспаньол), Христов (Славия), Головодов (ЦСКА), Димитров (ЦСКА), Стефанов (Левски), Чандъров (ДИТ), Русев (ДИТ), Йорданов (Литекс).

Резерви: Шейтанов (Левски), Иванов (ДИТ), Боримиров (Левски), Янев (Левски), Чукалов (Локо Пд), Йосков (Черно море), Ковачев (Лудогорец)

Селекционер: Александър Димитров

Рефер: Павел Рашковски (Полша)