Хари Кейн бутна рекорда на Шиърър, Тотнъм мачка на Боксинг дей

Тотнъм попиля с 5:2 като домакин Саутхемптън в среща от 20-ия кръг на Висшата лига, която бе откриваща за Боксинг дей. Герой стана нападателят на „шпорите“ Хари Кейн, който заби хеттрик. Така английският национал подобри рекорда на Алън Шиърър за най-много попадения за една календарна година в шампионат и се превърна в най-резултатния играч в европейския футбол за последните 12 месеца.

Двубоят стартира ударно за домакините, които след няколко пропуска взе пак взеха преднина в резултата 22-ата минута. Точен с глава след центриране от фаул бе Хари Кейн. Това бе 37-ият гол за нападателя за 2017 година във Висшата лига, с който той подобри рекорда от 1995 година на Алън Шиърър.

Кейн продължи да чупи рекорди, след като в 39-ата минута се разписа за 2:0 след пас на Сон и стана най-резултатният футболист в Европа за последните 12 месеца, задминавайки Меси.

В началото на второто полувреме Саутхемтпън можеше да намали изоставането си, но удар на Лемина срещна гредата. Малко по-късно домакините стигнаха до трети гол чрез Деле Али, а в 51-ата минута Сон вкара за 4:0, завършвайки по прекрасен начин контраатака

В 64-ата минута Софиан Буфал намали след удар до близката греда и слаба намеса на Юго Лорис. Три минути след това хеттрикът на Кейн вече бе факт. Той получи топката от Деле Али и я копна елегантно за 5:1 - 39 гол за годината и осми хеттрик. Това бе и негов 96 гол във Висшата лига, като той е вече пред Димитър Бербатов по този показател. Българинът има 94 попадения в английския елит.

В 82-ата минута гостите стигаха до втори гол, дело на Душан Тадич.

С този успех Тотнъм събра 37 точки и поне за няколко часа ще е на 4-ото място във временното класиране. „Шпорите“ могат да бъдат изместени от него, ако по-късно днес Ливърпул (35 точки) победи Суонзи. Саутхемптън пък е 13-и с 19.