Гришо обръсна набързо брадат чех за старт на US Open

Григор Димитров почна убедително похода си на US Open, където е фаворит №4 за спечелване на титлата. В последния за сезона турнир от Големия Шлем хасковлията се разправи в 3 сета с 6:1, 6:4 и 6:2 срещу Вацлав Шафранек за около 2 часа. Брадатият съперник на Гришо нямаше класа, с която да противодейства на българина и мачът се оказа игра на котака с мишка.

Хубавото е, че Григор не изразходва много сили или пък нерви и се класира лесно за втория кръв в Ню Йорк.

Росна ракета №1 доминираше тотално от първата точка и бързо усети, че бекхенд страната е по-несигурната за Шафранек. Най-добрият ни тенисист умело насочваше разиграванията именно на нея в началните минути и това даде бързи резултати под формата на пробив за 3-1. Чехът продължаваше да допуска и сериозно количество непредизвикани грешки и техният брой се закова на 11 след втория брейк в мача, който даде аванс от 5-1 на Димитров.

Същевременно, българинът сервираше безупречно и бе отпуснал на съперника си една две точици в подаванията си до момента, а те реално дойдоха след двойни грешки на нашето момче. Чак при 1-5 гейма Шафранек успя да спечели и две точки, когато топката е в игра, но Димитров запази максимална концентрация и фиксира резултат 6-1 на таблото след само 23 минути игра.

Реално, българинът наниза серия от 1-1 до 6-1 гейма в този откриващ сет, а Шафранек спря поредицата му едва след почивката, след като успя да вземе първото си подаване. Димитров обаче вдигна феновете на Grandstand на крака в следващия сервис гейм на чеха, когато стигна до брейкбол с изящен бекхенд минаващ удар. Григор грабна шанса и поведе с брейк за 2-1, който скоростно затвърди на нула за 3-1.

Нататък Димитров продължи да контролира сета и макар да пропусна два шанса да пробие отново при 4-2, поддържаше аванса си без сериозни затруднения. Чехът успя да стигне до първия си брейкбол в мача при 3-4 след мощен печеливш удар по правата, който кацна на линията, само че Григор отговори с перфектно изпълнен кик сервис, последван от брутален форхенд уинър в ъгъла на корта. Шафранек очевидна вдигна нивото на представянето си в края на втората част, но това по никакъв начин не попречи на Димитров да прати и нея на сметката си с 6-4.

Първият гейм на третия сет се превърна в най-дългия в мача до момента, след като зрителите видяха общо 20 точки, в повечето от които Григор се задоволи с това да изчаква грешки на съперника, което му донесе 5 брейкбола, но не и пробив, пише tenniskafe.com. Димитров смени тактиката за следващото подаване на Шафранек и тръгна в атака, което моментално му донесе пробив за 2-1, а българинът го затвърди на нула за 3-1 и победата вече изглеждаше въпрос на минути.

Димитров имаше известни трудности в следващия се сервис гейм, когато му се наложи да минава през отразен брейкбол и няколко равенства, но българинът все пак направи резултата 4-2 с гръмотевичен форхенд уинър по правата и вече докосваше победата. Очаквано, Димитров последва спечелената психологическа битка с брейк за 5-2 и приключи спора с 6-2 за час и 51 минути.

Най-добрият ни тенисист ще научи името на съперника си за втория кръг от двубоя между Аляж Бедене и Андрей Рубльов.