Гришо хвърли много пот, но би Дамир Джумхур

Григор Димитров даде победен старт на кампанията си на трева, след като в среща от първи кръг на турнира в Куинс елиминира Дамир Джумхур с 6-3 6-7(4) 6-3. Световният №5 започна много добре мача и имаше осезаемо превъзходство до средата на втората част, когато множество непредизвикани грешки върнаха интригата и дори дадоха пробив аванс на съперника му в третия сет. Във втори кръг очаква Новак Джокович или Джон Милман.

Двамата стартираха солидно мача и не отпуснаха точка в откриващите си подавания. В третия гейм босненският тенисист стигна до дюс от посрещане, но топ тенисистът ни се измъкна.

При 30-30 в четвъртия гейм Джумхур не се позиционира добре за форхенд и изкара удара си в аут. На брейкбола излезе на мрежата, но бе в уязвима позиция и Григор го размина с пасинг шот, с което материализира брейк – 3-1.

Световният №5 затвърди със сервис гейм на 30 и поведе 4-1. В следващата част докара точките до дюс, след което опонентът му сбърка лесно воле на мрежата, с което предостави скрит сетбол. Джумхур обаче се мобилизира навреме и извади подаването си – 4-2.

Григор не успя по-рано да затвори сета, така че при 5-3 сервираше за частта. Шампионът от финалите в Лондон поведе 40-0, а на първия сетбол изхвърли от корта съперника си с дълбок форхенд по диагонала и завърши точката по правата.

В инфарктен първи гейм от втория сет двамата показаха целия си арсенал, като голямата заслуга бе на Джумхур, който редуваше евтини грешки с брилянтни отигравания. Няколко пъти тенисистът от Босна и Херцеговина игра и ва банк, с което изненада опонента си, а подходът даде желания резултат. В крайна сметка световният №29 спаси девет брейкбола, за да открие резултата си. Димитров обаче отново го постави под напрежение с бърз сервис гейм, а в третата част дръпна 30-40 и реализриа брейкбола с минаващ удар – 2-1.

При 3-2 и 0-30 Джумхур отправи редица удари към бекхенда на опонента си, но в крайна сметка сгреши на мрежата след дълго разиграване. Повтори тактиката в следващата точка и този път българинът се пропука, давайки два поредни брейкбола на босненеца. Първият бе спасен бързо с уинър, но при втория видяхме двойна грешка – 3-3.

В следващите три гейма сервиращите не загубиха точка. Джумхур се разписа пръв от посрещане, а нова непредизвикана грешка на Григор направи резултата при 4-5 15-30. Първата ни ракета изигра няколко добри разигравания и поведе с 40-30, но впоследствие изпрати топката в аут на два пъти, давайки сетбол на противника си. Солиден начален удар върна равенството, а смач и нов ас стигнаха за 5-5.

26-годишният тенисист изглеждаше преобразен след върнатия пробив и се представяше уверено в  сервис геймовете си, докато Димитров все по-често грешеше и позагуби настроението си. Пресилен форхенд означаваше 15-30 при 5-6, но нов смач и шестият ас в мача за световният № 5 обърнаха гейма. Рутинно завършване на мрежата прати сета в тайбрек.

По-ниско класираният състезател реализира първият минипробив, но съперникът му отвърна за 2-2 с прецизен уинър в ъгъла на корта. Джумхур отново поведе, а при 3-2 станахме свидетели на любопитна ситуация, при която опитвайки се да стигне до къса топка, босненецът се плъзна под мрежата. Добър начален удар за пръв път даде преднина на българина – 4-3. При 4-5 Григор трябваше да играе на втори сервис, което доведе до дълго разиграване, завършило в полза на противника му. Дамир Джумхур завърши сета още на чужд сервис, благодарение на поредна непредизвикана грешка – 7-6(4).

Димитров изпадна в психологическа дупка, докато опонентът му се движеше много по-добре по корта и поведе с 40-0 още в първото подаване на българина, благодарение на три поредни грешки. Нова непредизвикана даде ранен аванс на Джумхур – 0-1.

Във втория гейм на третата част видяхме спад в представянето и на босненеца. Двойна грешка, последвана от още две в разигравания доведоха до 0-40, а Григор се възползва още от първия си шанс с уинър от ретур – 1-1.

Нивото на тенис постепенно спадна, като и двамата намираха все по-рядко корта. При 4-3 Дамир Джумхур записа два аута, след които изостана с 15-30 на свой начален удар. Григор изпълни великолепен ретур, който му донесе две точки за пробив, но последваха две грешки и дюс. Пореден несполучлив удар на босненеца даде нов шанс на родният състезател и този път брейкът бе факт – 5-3.

Димитров затвърди на 15 и излезе като победител от двубоя – 6-3 6-7(4) 6-3.