Григор изпоти палача си от US Open и взе сладко отмъщение! (ГАЛЕРИЯ)

снимка: twitter.com

Григор Димитров продължава в четвъртия кръг на Откритото първенство на Австралия, след като надви 20-годишния руснак Андрей Рубльов с 6-3, 4-6, 6-4, 6-4. Изтощаващата битка на „Род Лейвър Арена“ се игра повече от три часа при нечовешки условия и температура над 40 градуса по Целзий. Това се оказа по-благоприятно за световния номер 3, който, макар и с малко колебания, надигра по-младия си опонент и записа първа победа над него.

По този начин Гришо си отмъсти на Рубльов за загубата с 0:3 сета във втори кръг на US Open миналата година. На 1/8-финалите първата ни ракета очаква победителя от мача между Ник Кириос и Жо-Вилфред Цонга.

Sporta.bg проследи срещата на живо с картина и видео – вижте всичко, което се случи в мача, ТУК!

Димитров съвсем не изигра най-добрия си мач. Той направи цели 15 двойни грешки, като имаше геймове, в които допускаше по 3. Рубльов не изостана по този показател с 13. Все пак световният номер 3 направи 45 уинъра при 29 за 20-годишния талант, а спечелените точки на първи сервис бяха значително повече за първата ни ракета.

Първият сет започна лошо за Григор, след като в откриващото си подаване той изостана с 0:40. Макар да спаси два от брейкболите, българинът нямаше сили да отрази третия и Рубльов осъществи пробив още на старта. Той бързо затвърди преднината си и поведе с 2-0.

Тогава обаче Димитров намери постепенно своята игра и направи светкавичен рибрейк. Той взе собственото си подаване сравнително лесно, а след това проби на 30, за да изравни.

Българинът затвърди брейка, макар да изостана с 15:40 след два удара в мрежата. В този важен гейм световният номер 3 използва сервиса си и страхотния си форхенд по диагонала, за да обърне развоя на събитията и да поведе за пръв път в мача.

Така се стигна до 4-3 и важният осми гейм, който предреши изхода от първия сет. Световният номер 3 получи две точки за пробив след 2 двойни грешки на руснака. За момент Рубльов се измъкна, но при втория дюс Гришо взе две поредни точки след добра защита и страхотен форхенд по правата. Това даде възможност на българина да сервира за спечелване на първия сет и той се справи безупречно, след като измъкна подаването си на 30 и затвори частта с 6-3.

Двамата тенисисти си размениха по едно подаване на старта на втория сет, а след това Димитров взе изцяло психологическото предимство. Първата ни ракета поведе с 40:15 на сервис на опонента си след грешки на Рубльов и гръмовен ретур. Руснакът изравни до дюс, но Гришо получи нова точка за пробив. Той хвана невъзможна топка в защита, прехвърли опонента си и завърши със смач. При втория брейкбол Димитров бе безмилостен и проби, за да поведе с 2-1. Григор бързо затвърди брейка на нула с първокласни изпълнения – бекхенд воле и удар от краката в стил „ала Федерер“.

Димитров бе подложен на истински тест при 4-3 в своя полза и собствено подаване. Той обаче не го издържа. Номер 30 в схемата получи брейкбол при 40:30 след минаващ бекхенд по диагонала. Димитров се измъкна, но даде още една точка за пробив на съперника след двойна грешка. Българинът пак се измъкна и така се стигна до 5 дюса. След повече от 6 минути в този гейм, Рубльов се сдоби с трети брейкбол, който реализира и се върна в мача.

Руснакът поведе в резултата след експресен сервис гейм, а след това Григор бе принуден да сервира за оставане в сета. За съжаление обаче, Гришо допусна изненада и се пропука в най-ключовия момент. Той изигра странен гейм, в който направи две двойни грешки и изостана с 0:30. Българинът успя да обърне до 40:30, но отново бе разконцентриран. Накрая той даде сетбол на руснака и изкара форхенд в аут, за да бъде пробит и да позволи резултатът в сетовете да бъде изравнен.

Димитров имаше страхотен шанс да осъществи ранен пробив в третия сет. Още във второто подаване на Рубльов той получи три брейкбола, но не осъществи нито един. По-скоро руснакът взимаше инициативата със сервис и отрази всички точки за пробив - при 15:40, при 30:40 и при предимство за българина.

Така се стигна до 3-2 до Рубльов и последва слаб сервис гейм на световния номер 3. Рубльов осъществи брейк на 30 след два уникални форхенд уинъра. От своя страна, Григор направи две непредизвикани грешки и така сдаде гейма на мотивирания руснак. Рубльов обаче не очакваше бързия рибрейк на Гришо, който съвсем не се предаде. Руснакът направи двойна грешка, след което се стигна до 40:30 в полза на българина. Димитров оспорва решение на съдията за ас на Рубльов в следващата точка и се оказа прав - топката бе в аут. Това повлия на руснака и при втория му сервис Григор взе предимство в разиграването, като го завърши с форхенд по правата и се върна в сета – 3-4.

Българинът затвърди пробива, след което изненада Рубльов, като осъществи втори пробив в сета. Димитров поведе с 40:0 след уникален форхенд уинър по правата и грешки на Рубльов. Руснакът се върна в гейма до 30:40, но завърши с двойна грешка, което позволи на световния номер 3 да сервира за частта. Той я затвори при едва 5-ия си сетбол след кански мъки. Григор направи три двойни грешки, но въпреки това измъкна подаването си и поведе с 2:1 сета.

Рубльов изпита кански мъки, за да вземе първите си три подавания в четвъртия сет. Във всяко едно от тях той даде по 1 брейкбол на световния номер 3, като в 3-ия си сервис гейм дори направи три двойни грешки. В нито един от случаите обаче Григор не показа достатъчно концентрация, за да намери точния момент, в който да натисне руснака и да го пробие.

Димитров бе подложен на тест чак при 2-3 от своя гледна точка. Григор също се измъкна в гейм, продължил около 7 минути. Той направи три двойни грешки, но избухна и с два аса. Българинът изоставаше с 15:40 и 30:40, но отрази двете точки за пробив. След това даде още един брейкбол на Рубльов, но успя да вземе подаването си и да изравни за 3-3.

Рубльов така и не намери сервиса си и Григор осъществи пробив. Първата ни ракета взе гейма на 30 след добри акции на мрежата и светкавичен ретур. Накрая руснакът завърши с удар в мрежата и даде на Димитров огромно предимство. Българинът затвърди с експресен гейм на нула и принуди Рубльов да сервира за оставане в мача. 20-годишният руснак се справи с гейм на нула и на свой ред накара Димитров да си свърши работата.

Димитров се разколеба и даде два брейкбола на съперника си. Той обаче се концентрира и завърши по подобаващ начин, като направи форхенд уинър на мрежата. Така българинът си осигури успех с 6-3, 4-6, 6-4, 6-4 и продължава да мечтае за нещо голямо в Мелбърн!

Снимки: Twitter