Григор Димитров с наказателна акция на старта на Уимбълдън

Най-добрият български тенисист Григор Димитров започна с победа участието си в третия за годината турнир от Големия шлем - Уимбълдън.

Родният талант се наложи в три сета - 7-6(1) 6-3 6-2 над американеца Райън Харисън и се класира за втория кръг в Лондон.

Следващото препятствие пред 23-годишния хасковлия ще бъде победителят от двубоя между Доминик Тийм и Люк Савил, които играят в момента.

Първият гейм премина с предимство на сервиращите, като нито Гришо, нито Райън Харисън успяха да стигнат до точка за пробив в подаването на съперника си.

Така изходът на частта трябваше да бъде решен след изиграването на тайбрек. Той започна по възможно най-добрия начин за българина, който поведе с 3:0 след минипробив. След това Харисън намали на 3:1, но това се оказа единствената му точка в гейма и след четири бързи разигравания поведе с 1:0 в сетовете.

Втората част също започна с размяна на бързи сервис геймове, но за разлика от първата част, тук вече имаше пробиви, които за радост на родните тенис фенове, бяха за Григор Димитров.

Първата ни ракета спечели подаването на съперника си в петия гей за 3:2, като стори това по повече от категоричен начин - на нула. С втория си пробив Григор сложи точка на сета, печелейки за 6-3 в деветия гейм.

Българинът пренесе набраната инерция от втория и в третия сет. Макар и малко трудно Димитров взе първия си сервис гейм, а след това проби американеца за трети път в мача, за да поведе с 2:0.

Гришо затвърди пробива за 3:0, увеличавайки серията си на пет поредни гейма, преди Харисън най-накрая да успее да го спре за 3:1.

Димитров запази преднината си до края на частта, като стигна до още един, последен четвърти пробив, с който затвори сета с 6-2, а с това и мача за около час и половина игра.

Развитието на мача гейм по гейм:

Първи сет

1-0 Григор Димитров започна отлично и спечели първия сет на нула след няколко много силни сервиса.

1-1 Американецът отвърна с ас и добър сервис. Григор спечели две точки след отиграване, но загуби сета.

2-1 Нов бърз гейм на сметката на хасковлията, с който той си връща водачеството в резултата.

2-2 Харисън също печели подаването си. Той поведе с 40:0, след което направи непредизвикана грешка, последвана от двойна такава, но при третия си опит успя да затвори гейма.

3-2 Гришо продължава да тормози съперника си с мощни сервиси, които му носят бърз успех в гейма.

3-3 Американецът също печели подаването си. Димитров успя да стигне до две точки, но все още никой от двамата не може да се похвали с брейкбол.

4-3 Нова наказателна акция на Григор от сервис - и пореден гейм на нула.

4-4 Райън Харисън също е категоричен в подаването си, давайки само една точка на Димитров.

5-4 Гришо повтори упражнението от другата страна на мрежата, като единствената спечелена точка за американеца дойде след негова двойна грешка.

5-5  Харисън не трепна и остава в сета отново след само една загубена точка.

6-5 Гейм на 15 и за Григор Димитров, с което българинът принуждава съперника си да сервира за оставане в сета за втори път в мача.

6-6 Този път Харисън даде две точки на Гришо и така двамата ще решат изхода на сета след изиграването на тайбрек.

7-6 Хасковлията започна тайбрека по най-добрия начин - с минипробив, за да поведе с 3:0. Гришо продължи да натиска съперника си и така се стигна до 6:1, а после българинът затвори гейма съ 7:1, повеждайки с 1:0 в сетовете.

Втори сет

0-1 Гейм на нула за Райън Харисън.

1-1 Отговорът на Григор Димитров също е гейм на нула.

1-2 Американецът печели подаването си на 15, завършвайки гейма с ас.

2-2 Българинът също взема сервис гейма си без проблеми.

3-2 Пробив за Гришо! Българинът стигна до първия брейк в мача по повече от убедителен начин - на нула.

4-2 Най-дългият гейм до момента. Гришо успя да затвърди пробива си, но стигна до това много трудно, след като Харисън му поведе с 40:0. 23-годишният хасковлия обаче показа железни нерви и успя да обърне развоя на гейма в своя полза.

4-3 Димитров поведе с 30:0, след двойна грешка на американеца, но след това първата ни ракета също направи няколко грешки и Харисън успя да измъкне подаването си.

5-3 Този път Григор не срещна никакви трусности в сервис гейма си и принуждава съперника си да сервира за оставане в сета.

6-3 Ръката на Харисън трепна в най-подходящия момент и Димитров поведе с 40-15, а сетът бе спечелен след двойна грешка на американеца.

Трети сет

1-0 Гришо печели убедително първото си подаване за частта.

2-0 Пробив! Българинът поведе с 40-0, стигайки до три поредни геймбола. Харисън успя да върне две от точките за пробив, но при третата нямаше милост и Григор Димитров реализира третия си брейк от началото на двубоя.

3-0 Българският тенисист затвърждава пробива си и повежда с 3:0.

3-1 Американецът най-накрая успя да спре серията от пет поредни гейма на Гришо.

4-1 Нов бърз сервис гейм на сметката на българина, с което той се доближава на два гейма от победата в мача.

4-2 Макар и трудно, Райън Харисън измъкна подаването си, след като Гришо бе много близо до нов пробив.

5-2 Григор Димитров се доближава все повече до класиране за следващия кръг, принуждавайки съперника си да сервира за оставане в мача.

6-2 Пробив! В крайна сметка нервите на американеца не издържаха и той изостана с 40:0. Гришо пропиля първата си възможност да затвори мача с воле в мрежата, но след това прошка за Харисън нямаше и Димитров затвори сета, а с това и мача с четвъртия си пробив.