Григор Димитров поведе, но не издържа срещу Ферер

Най-добрият български тенисист Григор Димитров отново не можа да прескочи осминафиналната фаза на турнира от сериите АТР 1000 в Париж, въпреки че спечели първия сет срещу Давид Ферер.

Гришо триумфира с тайбрек на 4, като в течение на първата част бе пропилял две точки за пробив. Никаква съпротива обаче не предложи хасковлията във втория сет и бе разпилян с 1:6, а в решителния сегмент от двубоя поведе с пробив за 3:1, но след това загуби предимството си и предаде мача от свое подаване – 4:6.

Така Димитров отпада от Мастърс-а във френската столица, но поне няма да загуби точки за световната ранглиста, защото никога в кариерата не е продължавал по-напред от третия кръг на турнира.

Ферер записа пореден успех срещу българския тенисист, като вече имаше победи над него в Синсинати през 2011, Индиън Уелс и Бостад 2012 и Монте Карло 2014, но загуби може би най-важния от предишните им двубои - финала в Стокхолм през 2013.

Първи сет

Испанецът откри сметката си в мача с лесен сервис гейм, а българинът отговори по подобен начин при своето подаване. И третият гейм бе спечелен бързо от сервиращия, като разиграванията не продължаваха повече от 2-3 удара. Българинът имаше леко затруднение, като позволи на опонента му да стигне до равенство, но все пак с помощта на сервиса си измъкна подаването си.

Световният №8 отново безпроблемно спечели подаването си, като позволи на хасковлията да вземе само точка и отново излезе напред в резултата - 2:3. Григор отново имаше проблем при своя сервис гейм. Той лесно стигна до 40:15, но още по-лесно допусна изравняване. Подобно на предишния си сервис гейм обаче, той показа прекрасна игра на сервис, както и бързина в краката и по този начин изравни за 3:3.

Ферер вървеше към 4-ти пореден лесен сервис гейм, но една намеса на мрежата в полза на Гришо обърна нещата в гейма. Българинът стигна до две точки за пробив, но не се възползва от това предимство и в крайна сметка авансът в полза на испанеца се запази - 3:4. Димитров отговори със сервис гейм на 0 и ново равенство - 4:4.

Нов бърз гейм, този път на сметката на поставения под №8, го изведе отново напред в резултата, само на гейм от спечелването на първата част. Българинът обаче не се поддаде на напрежението и без затруднения спечели своето подаване за 5:5.

Испанският тенисист отново имаше затруднения при своето подаване, стигна се до 30:30, но той успя да направи последните две точки, с които спечели и 11-я гейм - 5:6. Българинът за втори пореден път не трепна след като подаваше за оставане в гейма и вкара сета в тайбрек.

Още в началото на малкия гейм, българинът поведе набързо с 3:0 с минипробив и два мощни сервиса. Хасковлията запази аванса си от 3 точки до края и поведе в сетовете с 1:0 след 7:4.

Втори сет

Втората част започна с бързи геймове на сметките на двамата и равенство в резултата - 1:1. Ферер обаче стигна до две точки за пробив след бекхенд в аут на Григор и въпреки че българинът отрази първия, се стигна до брейк, а веднага след него испанецът затвърди с лесен сервис-гейм - 1:3.

Внезапният спад на Димитров продължи и след като бе спечелил само 6 от последните 25 разигравания, вече губеше с 1:4, а Ферер не допусна изненада при своето подаване и пак затвърди пробива си, за да поведе с 1:5.

Гришо явно бе отписал към този момент сета, защото допусна брейк-пойт (реално сет-пойнт) и с поредното си грешно отиграване отстъпи окончателно с 1:6 за само 27 минути игра.

Tрети сет

Григор бързо стигна до трибрейкбола в първия гейм, но още по-бързо ги пропиля, след като и Ферер започна по-съсредоточено да пласира сервиса си. След грешка от бекхенд (в мрежата) испанецът осъществи пълен обрат, а последвал форхенд в мрежата на Гришо от основната линия донесе успеха в гейма - 0:1.

Гришо далеч по-безпроблемно спечели подаването си, като отново не пропускаше да "разхожда" съперника по корта, но този път имаше далеч повече успех в сравнение с предишния сет, когато Ферер бе пробягал 60-70 метра повече.

Григор отново поведе с 0-40, след като завърши технично акция към мрежата, но пак допусна да се стигне до дюс. Все пак, със страхотен минаващ удар в дъното на корта хасковлията записа първия си пробив в мача - 2:1.

Въпреки че можеше да бъде и по-убедителен, Гришо все пак запази предимството си и поведе с 3:1, независимо от опита на Ферер за рибрейк. Донякъде очаквано Ферер не допусна изненада при своя сервис-гейм, а на следващото си посрещане създаде сериозни проблеми за българина и стигна до брейк точка при 30-40. С няколко фамозни отигравания от основната линия Григор дори стигна до авантаж при дюса, но отличната защита и контраатака на Ферер не позволи на българина да затвори моментално гейма.

С няколко ненужно рискови решения от воле Григор допусна пробив и изравняваше, като особено в решителната точка имаше половината корт пред себе си, но избра да търси линията за повече ефект и сбърка - 3:3. Въпреки няколко великолепни отигравания в следващия гейм, Ферер затвърди брейка и поведе с 3:4.

Димитров демонстрира солиден сервис и възстанови равенството, но бе ясно, че трябва да се стреми да притеснява противника си повече с посрещането си - 4:4. Ферер не допусна нищо подобно и принуди Гришо да сервира за оставане в мача - 4:5.

При 15-15 в деветия гейм статистиката показа, че Димитров има 42 непредизвикани грешки от бекхенд срещу едва 15 за испанеца. С нова грешка от този компонент, макар и предизвикана, Гришо подари два мач бола на Ферер. Григор ги отрази, но после се стигна до трети с неуспешно воле в мрежата, а 43-ата грешка от бекхенд осигури победата на испанеца - 4:6.