Гърция показа, че заслужава място на Мондиала

Гърция затвърди впечатленията, че се намира в отлична форма и заслужава да играе на Световното първенство в Бразилия, след като срази с 3:1 гостуващия Румъния в балканското дерби от баражите в зона Европа.

„Елините“ изпуснаха директна промоция за планетарния шампионат само заради голова разлика и днес срещу румънците доказаха, че мястото им е сред 32-та най-добри отбора в света.

Костас Митроглу откри резултата още в 14-ата минута, но радостта на домакините от гола трая само 5 минути. Възпитаниците на Фернандо Сантош са единственият отбор от зона Европа, чиято мрежа не е била разпечатана в нито едно от 5-те домакинства в груповата фаза на пресявките. Богдан Станку попари трибуните на стадион „Йоргос Карайскакис“ в Пиреия с изравнително попадение за 1:1 в 19-ата.

Все пак, в 21-ата минута Дмитриос Салпингидис върна преднината на гърците, но за тях бе жизнено важно да натрупат по-сериозна преднина преди реванша в Букурещ. Третият гол падна в 67-ата минута и бе дело отново на Митроглу, за когото това е 4-то попадение в 9 мача по пътя към Мондиала в Бразилия.

През 1994-та година Гърция дебютира на Световно първенство и бе в една група с великката генерация на българския национален отбор. „Елините“ получиха 4 гола от Стоичков и компания, загубиха и трите си мача и допуснаха общо 10 попадения. Това е най-трагичното представяне на европейски отбор в историята на Мондиалите.

fcde93cb-1fce-4ef1-052a-9f6fea2f660d

Единственото друго участие на гърците на Световно първенство бе на последното такова в ЮАР през 2010-та година. „Елините“ бяха болезнено близо до директна промоция за планетарния шампионат в Бразилия, но останаха на второ място в Група G само заради по-слабата си голова разлика от тази на Босна и Херцеговина.

Гърците са във великолепна серия от 6 поредни победи без допуснат гол, а като цяло в квалификациите имат 8 успеха от 10 мача при инкасирани само 4 попадения.

6763a812-d9fd-fc74-c1fc-3d71090069fc

Румъния от своя страна няма участие на Мондиала от дебюта си във Франция през 1998-ма година, но възпитаниците на Виктор Пицурка дадоха заявка за второ класиране, завършвайки на втора позиция в Група D с 9 точки по-малко от Холандия, но съответно 2 и 3 повече от Унгария и Турция.

Големият отсъстващ в състава на румънците не бе Адриан Муту, а по-скоро капитанът Влад Чиричес, който счупи носа си по време на мача на клуба си Тотнъм срещу Нюкасъл в последния кръг на английската Висша лига.

aecceb6d-f5be-6d0f-d91b-5c75d9ddfc46

Все пак те успяха да регистрират важен гол на чужд терен, който ще им позволи да запазят надеждите си за реванша на ултра модерния Национален стадион в Букурещ. За тяхно нещастие обаче резервата Костин Лазар си изкара два жълти картона между 88-ата и 92-ата минута и беше изгонен.

Това е лоша поличба за Румъния, защото нито една европейска страна не е преминавала баражите за Мондиал, когато неин футболист е получавал червен картон.