Гьотце срещу Йозил – талантите на немския футбол

снимка: twitter

Арсенал приема Байерн (Мюнхен) на стадион „Емиратс“ в първи осминафинален сблъсък от Шампионската лига. Това е третият път, в който двата отбора излизат един срещу друг в най-силния футболен турнир, като последният пример за съперничеството им датира от миналия сезон, когато баварците отстраниха съперника си с повече голове на чужд терен.

Байерн спечели с 3:1 визитата си в Лондон, като след това отстъпи с 0:2 на „Алианц Арена“, но все пак се класира за четвъртфиналите, за да започне похода си към 5-та титла от Шампионската лига.

Един от ключовите персонални сблъсъци на терена днес ще бъде между двете нови звезди на Арсенал и Байерн – Месут Йозил и Марио Гьотце. И двамата играят зад единствения нападател в схемата на треньорите, като вероятно техните отигравания ще определят крайния победител в дуела.

Досега в Шампионската лига Гьотце има 3 гола – един срещу Манчестър Сити при загубата с 2:3 в Мюнхен, както и още два в другите мачове на баварците в груповата фаза през този сезон.

Йозил само веднъж разпечата вратата на съперник на Арсенал – той откри резултата срещу Наполи за успеха с 2:0 на „Емиратс“. В шампионата на Германия Гьотце има 6 гола в 16 мача (1025 игрови минути), докато Йозил – 4 във Висшата лига от 21 двубоя (1802). Трябва да се отбележи обаче, че Арсенал има 9 гола по-малко от Байерн през настоящата кампания във всички турнири.

Що се отнася до местното първенство, то Гьотце има далеч по-добра успеваемост при головете средно на 90 минути игра, като също така по-често излиза на стрелкова позиция от колегата си в националния отбор на Германия.

Но пък Йозил има подчертано превъзходство в завършените пасове и създадени възможности, като е най-важният човек в изграждането на атаките на своя отбор, докато за Гьотце не може да се каже такова нещо.

Йозил е създал 16 възможности за гол в Шампионската лига – поне 4 пъти повече от който и да е свой съотборник. Той има по-малко подавания от Гьотце в турнира, но това е нормално, защото Байерн е на второ място по брой пасове след Барселона и от Марио се очаква дори да раздава топката по-често на своите съотборници.

Цифрите може и да дават някаква представа за съпоставка между двамата плеймейкъри, но е факт, че Арсенал ще страда повече, ако Йозил не разгърне целия си потенциал, защото дори Гьотце да не изиграе мача на живота си, Байерн ще има на кого да разчита – Франк Рибери, Ариен Робен, Томас Мюлер и дори Тиаго Алкантара.