Геройски Лудогорец показа на Партизан, че българският футбол все още е жив! (СНИМКИ)

Лудогорец постигна победа с 2:1 над Партизан (Белград) в първия двубой от третия квалификационен кръг на Шампионската лига между двата тима.

Сърбите поведоха в резултата с гол на Саша Маркович в 49-та минута, но Марселиньо в 54-та и резервата Михаил Александров в 67-та донесоха обрата за българския шампион.

Така разградчани взеха едни гърди преднина преди ответната среща в Белград след седмица, но голът на чужд терен за Партизан оставя сърбите в битката.

Каквото и да се случи в столицата на западната ни съседка обаче, резултатът е изключително престижен, тъй като български тим нямаше успех на тази фаза от Шампионската лига от 2009-та година насам. Тогава Левски надви с 2:0 много по-скромният от Партизан тим на ФК Баку в София и достигна плейофите преди груповата фаза на най-комерсиалния турнир.

Победата за Лудогорец бе напълно заслужена. През първата част по-настоятелен бе българският отбор, докато Партизан действаше сигурно в отбрана и по-рядко поглеждаше към вратата на Владо Стоянов.

През второто полувреме двата тима се разиграха за радост на пълния до краен предел стадион, които станаха свидетели на три попадения. Партизан пък доигра финалните минути с човек по малко след втори жълт картон на Йоич.

Само една промяна направи наставникът на Лудогорец Стойчо Стоев в сравнение с двубоя със Слован (Братислава) преди седмица. На мястото на Теро Мантула в игра се завърна възстановеният Александър Барт. За разлика от последния шампионатен мач срещу Черноморец в игра пък се появиха Дани Абало и Козмин Моци, а Димо Бакалов, заедно със споменатия вече Мантула, останаха извън игра.

Така на "Лудогорец Арена" излязоха Владислав Стоянов, Александър Барт, Йордан Минев, Козмин Моци, Жуниор Кайсара, Светослав Дяков, Христо Златински, Роман Безяк, Дани Абало, Иван Стоянов и Марселиньо.

Треньорът на Партизан пък остави на резервната скамейка новото попълнение Ерик Джемба Джемба. Очаквано като титуляр започна българският национал Иван Иванов, който си партнираше с друг нов футболист в гранда от Белград - Милан Обрадович.

Двубоят започна със спокойно темпо, а по-активният тим бе този на домакините от Разград. Впечатление направи и грубата игра на футболистите на Вук Рашович още от първите минути, която им донесе три жълти картона само през първата част.

В началните минути разградчани опитаха натиск, докато футболистите на Партизан атакуваха с дълги пасове.

Първото сериозно положение пред вратата на сърбите дойде в 10-та минута, когато Иван Стоянов пробва прехвърлящ удар, но Иван Иванов блокира неговия шут.

В 18-та минута Христо Златински изведе Роман Безяк и словенецът стреля опасно, но Милан Лукач изби с усилие.

Като цяло обаче сериозните опасности пред двете врати през първата част бяха малко. Въпреки опитите на Лудогорец, защитата на "гробарите" действаше много сигурно. Положенията пред Владислав Стоянов пък почти липсваха. При едно от малкото такива Марко Сцепович стреля добре от пряк свободен удар, но не успя да намери очертанията на вратата.

Играта се динамизира след почивката. Още не бе изминала и една минута от първия съдийски сигнал и Лудогорец вече можеше да води в резултата. Жуниор Кайсара подаде на Марселиньо на точката на дузпата, но бразилецът прати топката встрани от дясната греда.

Три минути по-късно Партизан направи това, за което бе дошъл в Разград. Сцепович пусна отличен пас за Саша Маркович, с който елиминира отбраната на "зелените. Марселиньо можеше да изчисти, но сбърка фатално и сръбският футболист не се поколеба и откри резултата - 1:0 за гранда от Белград.

Отговорът на Лудогорец бе бърз. Страхотен пас на Иван Стоянов с пета изведе Марселиньо отляво по атаката на Лудогорец и с хубав диагонален удар звездата на "орлите" зарадва препълнения "Лудогорец Арена" за 1:1.

Голът вдъхнови шампионите на България и в 58-та минута удар на Христо Златински от фаул мина само на сантиметри от дясната греда.

В 67-та минута обаче стадионът в Разград гръмна за втори път. Влезлият преди по-малко от 10 минути в игра Михаил Александров прояви съобразителност и овладя една рикоширала топка след опит за пас на Кайсара.

Цялата защита на Партизан остана статична, мислейки че Александров е в засада, докато българският футболист преодоля технично Лукач и на празната врата вкара за 2:1, въпреки отчаяния опит на противник за шпагат в краката му.

Обратът накара Партизан да се отоври и да тръгне по-сериозно в атака, но лудогорци този път не се поддадоха на паника и успяха да удържат резултата. По подобие на първия двубой със Слован, съперникът на Лудогорец остана с човек по-малко, след като в 85-та минута Мило Йоич напусна терена след втори жълт картон за груб фаул срещу Фабио Ешпиньо.

Този път до негативен обрат обаче не се стигна. Напротив в 88-та минута Лудогорец можеше да стигне и до по-убедителен успех. Дабио Ешпиньо проби отляво и елиминира трима бранители, между които и Иван Иванов, но Лукач спаси неговия удар.

В края на даденото от съдията три минутно продължение Владо Стоянов пък спаси опасен удар на Сцепович и сложи точка на първата част от спора между двата тима.