ГЕРОИ! Развалихме прокобата, шведите на колене след див екшън

Националният отбор на България изигра феноменален мач и свали на земята Швеция, печелейки с 3:2 двубоя от световните квалификации на Националния стадион "Васил Левски". SPORTA.BG проследи срещата НА ЖИВО - вижте по-интересното от драматичния успех на българите ТУК.

"Лъвовете" се биха геройски, оставиха сърцата и душите си на терена и прогониха проклятието "Швеция", което ни тормозеше цели 50 години. За пръв път от 1967 година родните национали печелят срещу този съперник. В герой за нашите се превърна Ивайло Чочев, който отбеляза победното попадение за 3:2 в 79-ата минута. Друг основен футболист, който донесе трите точки на родните национали, бе вратарят Пламен Илиев. "Тигъра" отрази дузпа на Емил Форсберг, а след това спаси и добавката. По-късно той направи повече от 4 ключови спасявания, за да запази мрежата си непокътната през втората част. Родният ни селекционер Петър Хубчев пък бе изгонен през първото полувреме за необуздани реакции срещу съдиите, но това не спря българските герои.

България поведе първа в резултата. Станислав Манолев изненада "тре кронур" още в 12-ата минута. Той се възползва от брилянтно центриране на Георги Миланов и с глава прониза мрежата на Олсен. Четири минути по-късно се наложи Пламен Илиев да прави спасяването на живота си, когато отрази удара от бялата точка на Форсберг. Той спаси и добавката на шведите и така вдигна на крака трибуните на "Васил Левски".

Гостите все пак се добраха до изравнителното попадение. Микаел Лустиг в 29-ата минута с глава след центриране от корнер. Манолев глуповато изпусна защитника на шведите и той хладнокръвно прониза Илиев. За България това обаче не бе от значение. Възпитаниците на Хубчев се впуснаха в атака и забравиха за всичко останало, освен за преследването на гола. И той дойде в 33-ата минута. Георги Костадинов се извиси на далечната греда след центриране от фаул на Ивелин Попов и с глава наказа "тре крунур" за 2:1. Когато изглеждаше, че нашите ще затворят полувремето с аванс от едно попадение, дойде ново изравняване от страна на Маркус Берг. Минута преди сигнала на съдията за край на частта той се измъкна от Божиков и простреля неспасяемо нашата врата.

Второто полувреме предложи далеч по-малко емоции от трилъра през първата част. Шведите владееха повече топката и създаваха опасни ситуации, но не стигнаха до нищо по-съществено заради брилянтния Пламен Илиев. Вратарят на "лъвовете" отказа Форсберг цели 3 пъти, след като спаси два уникални удара на шведа от пряк свободен удар, а после се намеси в още една ключова ситуация.

България дебнеше съперника на контраатака и когато възможността се откри в 79-ата минута, нашите не я пропиляха. Страхотният в този мач капитан Ивелин Попов завърза краката на няколко бранители на гостите и подаде към влезлия като резерва Ивайло Чочев. Футболистът на Палермо стреля извън наказателното поле с левия крак и технично преодоля Олсен, за да хвърли всички фенове по трибуните в екстаз - 3:2 за България!

До края "лъвовете" удържаха резултата с героична игра в отбрана и заслужено се поздравиха с успеха. Те преодоляха още една прокоба, свързана с Швеция. От 1993 година България не бе отбелязвала гол във вратата на "тре крунур". Е, днес шведите си тръгват с цели 3 от София!

Така България продължава да мечтае за класиране на световното първенство в Русия догодина. "Лъвовете" имат в актива си цели 12 точки и заемат трето място в група"А" на зона Европа. Шведите остават с 1 пункт пред нас, а Франция е първа с 16 точки. "Петлите" размазаха Холандия с 4:0 и продължават да са убедителни водачи. Първият в групата се класира директно за Мондиала, а 8-е най-добри втори тима играят баражи.

Следващият мач на България е на 3-и септември, когато националите гостуват на Холандия. Швеция пък е гост на Беларус.