Германия с нов важен успех по пътя към Евро 2016 (ВИДЕО)

Световният шампион Германия постигна ключова победа с 3:2 като гост на Шотландия в среща от осмия кръг на квалификациите за Евро 2016 и затвърди първото си място в група D, макар резултатите от другите мачове да не позволиха на Бундестима още днес да си узакони мястото на Европейското първенство.

Томас Мюлер откри резултата след рикошет в 18-ата минута, но грешка на Мануел Нойер доведе до автогол на Матс Хумелс в 28-ата след центриране от фаул на Шон Малоуни. Отново Мюлер с инстинктивно докосване направи 1:2 само пет минути по-късно с добавка след изстрел на Емре Джан, но Шотландия изравни 120 секунди преди почивката чрез Джеймс МакАртър и нова неубедителна намеса на Нойер.

В 54-ата минута Илкай Гюндоган – единствената промяна в състава на Йоахим Льов спрямо победата над Полша в предишния кръг – се разписа след подаване на Мюлер за 2:3, което се оказа и крайният резултат.

Германия вече е с 19 точки два кръга преди края на квалификациите и удържа първото място с 2 аванс пред Полша, която по същото време унищожи Гибралтар с 8:1. Шотландия остава на 4-та позиция с 11 пункта и намалени шансове за бараж, въпреки че реализира повече от един гол за първи път от последните си шест мача (ако не броим победата 6:1 над аматьорите от Гибралтар).

Ирландия спечели с 1:0 домакинството си на Грузия и събра 15 точки, увеличавайки аванса си на трето място пред Шотландия. Поради тази причина Германия още не може да празнува класирането си на Евро 2016, но пък Томас Мюлер с осем попадения в квалификациите вече е втори сред реализаторите и изостава само от Роберт Левандовски, който е с 10, но шест от тях отбелязани в мачовете с Гибралтар.

Германия е лидер в Група D, след като в предишния си двубой надви Полша с 3:1 във Франкфурт на Майн и събра актив от 16 точки – 2 пред „дружината“. Шотландия е на четвърто място с 11 пункта и има реален шанс не само за бараж. Третият Ирландия (12) приема предпоследния Грузия (6) по същото време тази вечер.

Мачът

Германия доминираше във владението на топката и в териториално отношение в първите 20-ина минути, но не успяваше да намери празни пространства към наказателното поле и да създава чисти голови положения.

Ударите също липсваха в актива на германците, но те в 18-ата минута поведоха с късмет, след като изстрел по земя (не особено опасен на пръв поглед) на Томас Мюлер се отклони от крака на Мартин и заблуди вратаря на Шотландия - 0:1.

Thomas Muller GOAL - Scotland vs Germany 0-1...by brilche

Попадението бе седмо за Мюлер в квалификациите - две по-малко от Роберт Левандовски, който малко по-рано бе дал аванс на Полша срещу Гибралтар.

Шотландия се активизира след инкасираното попадение и започна по-често да притеснява съперника, стигайки главно до статични положения пред наказателното поле на Мануел Нойер. При едно от тях в 28-ата минута Шон Малоуни центрира остро в пеналтерията отляво, а стражът на Германия не можа да улови топката, която се отби от неподозиращия Матс Хумелс и мина голлинията - 1:1.

(Own goal Hummels )Scotland 1-1 Germany - 07-09...by Bayeo

След като в предишния мач между двата тима шотландците изравниха резултата на 1:1, а само 4 минути по-късно Германия поведе отново, сега сценарият почти се повтори. В 33-ата минута великолепно взаимодействие по левия фланг между Месут Йозил и Илкай Гюндоган позволи на последния да раздаде идеален пас в празното пространство отдясно в наказателното поле. Там Емре Джан стреля необезпокоявано, а при добавката на празна врата Мюлер инстинктивно с глава отбеляза второто си попадение - 1:2.

Офанзивният играч на Байерн увеличи сметката си в квалификациите на 8 гола, но към този момент Роберт Левандовски вече имаше 10 (общо шест от тях срещу Гибралтар, на който Полша водеше с 4:0 към 35-ата минута).

След като допусна грешка и стана причина за първия гол на Шотландия, Нойер не се намеси по най-добрия начин и в 43-ата минута, когато Джеймс МакАртър възстанови равенството. След центриране от корнер топката стигна до него и той от десетина метра с неособено силен удар от ждроб прати кълбото в мрежата - няколко футболисти пречеха на Нойер да вижда и той не можа да предотврати попадението за 2:2.

All Goals 1st Half - Scotland 2-2 Germany...by footballgoalshighlightshd

В 54-ата минута Германия за трети път в мача излезе напред в резултата, благодарение на нова отлична многоходова комбинация. Гюндоган намери Мюлер отдясно в наказателното поле, а играчът на Байерн изчака, докато съотборникът му се пласира в празното пространство около точката за дузпа и му върна топката. Гюндоган с едно докосване прати кълбото в мрежата за 2:3.

Ilkay Guendogan GOAL Scotland vs Germany 2-3...by brilche

До края на срещата Бундестимът не позволи на домакините да организират опасни атаки и да стигнат до чисти голови положения, а на свой ред залагаха повече на изстрели извън наказателното поле, които биваха отразени от стража Маршал.

Съставите

Марио Гьотце, който вкара два от головете срещу Полша, отново води атаката на Бундестима, който е в схема 4-2-3-1. Зад „фалшивата деветка“ са поставени Месут Йозил, Томас Мюлер и Илкай Гюндоган, който този път е предпочетен пред Карим Белараби.

Тони Кроос и Бастиан Швайнщайгер отново си партнират в средата на терена, а в защита от дясно наляво са подредени Емре Джан (за втори път с националната фланелка след мача с Полша), Джером Боатенг, Матс Хумелс и Хектор, като на вратата е Мануел Нойер.

Шотландия също разчита на само един нападател – Стивън Флечър – в същата схема. Форест, Джеймс Морисън и Шон Малоуни са зад тарана, а в халфовата линия са подредени Браун и Джеймс МакАртър. В защита си партнират Мългрю, Хенли, Мартин и Хътън, а вратар е Маршал.