Филаделфия Ийгълс изненадващо спечели Супербоул в мач с рекорд

Ник Фоулс даде петярдов пас към Зак Ърц, който направи тъчдаун 2:21 минути преди края и Филаделия Ийгълс спечели Супербоул за първи път в историята си, след като се наложи над миналогодишния шампион Ню Инглънд Пейтриътс с 41:33. Преди мача „орлите“ бяха сочени за аутсайдер в 52-ото издание на Супербоул.

Рекордният за историята на НФЛ мач от гледна точка на общо преодолени ярдове след това беше решен от играта в защита на Брендън Грейм срещу Том Брейди. След това новобранецът Дерек Барнет спечели топката, за да може Джейк Елиът да вкара с крак и да попречи на Пейтриътс да направят късен обрат в мача.

Срещата протече драматично, като Филаделфия в един момент загуби аванс от 12 точки, за да стигне до успеха. Вечерта беше невероятна за куотърбека Ник Фоулс, който хвърли пасове от 373 ярда и три тъчдауна. 29-годишният Фоулс стана първият играч в историята на Супербоул, който в един мач хвърля и хваща пас за тъчдаун.

Ник Фоулс не само беше избран за Най-полезен играч във финала на НФЛ, но и стана първият резервен куотърбек от 2001 година насам, който печели Супербоул. Така Филаделфия спечели четвъртата си титла на НФЛ, но една първият Супербоул.

Ню Инглънд Пейтриътс не само не успя да защити титлата си от миналата година, но и пропусна шанса да се изравни с Питсбърг Стийлърс с по шест титли от Супербоул. Треньорът на „патриотите“ Бил Беличик и куотърбекът на тима Том Брейди за осми път участваха на Супербоул, което е рекорд сред треньорите и куотърбеците в историята на НФЛ. Те имат по пет спечелени и три загубени битки за трофея „Винс Ломбарди“.

Срещу Филаделфия Том Брейди постави рекорд на НФЛ по преодолени ярдове с пас – 505, но това не помогна на Ню Инглънд да спечели Супербоул. Двата тима подобриха най-доброто постижение по общо преодолени ярдове в нападение – 1151. Предишният рекорд беше от 929 ярда и поставен на Супербоул през 1988 година, когато Вашингтон Редскинс побеждава Денвър Бронкос с 42:10.