Фетел покори Абу Даби и изравни рекорд на Шумахер

Световният шампион Себастиан Фетел постигна 7-ма поредна победа във Формула 1, след като пресече първи финала в Гран при на Абу Даби.

Германският ас на Ред Бул, който в миналия кръг си подпечата 4-ата поредна корона, започна от втора позиция на решетката зад съотборника си Марк Уебър, когото обаче изпревари още на самия старт.

От първия завой до последните метри на надпреварата Фетел не изпусна лидерството и записа поредна убедителна победа – 37-ма за него в кариерата му и 7-ма поредна през сезона, с което той изравни рекорда на Михаел Шумахер от 2004-та година и на Алберто Аскари от 1952-ра.

Ако Фетел доминира и в оставащите 2 кръга от сезона – в САЩ и Бразилия – ще изравни още едно върхово постижение на Пилето – 13 успеха в рамките на една кампания от Кралските гонки.

На втора позиция зад Фетел финишира съотборникът му Марк Уебър, който пресече финала под карирания флаг с 30 секунди изоставане от шампиона. Австралийският пилот на „червените бикове“ имаше куп проблеми в началото на състезанието, след като още на старта не можа да потегли подобаващо и изпадна от топ 10.

В последвалите турове стана ясно, че Уебър има проблеми с КЕРС, но все пак в хода на надпреварата те бяха елиминирани, а темпото на болида на Ред Бул позволи на австралиеца да надхитри конкурентите си за втората позиция.

Нико Розберг финишира трети и за 11-ти път в кариерата си се качи на подиума във Формула 1. Екипът на Мерцедес имаше за задача главно да се пребори с Лотус и Ферари и да бъде „първи сред останалите освен Ред Бул“, което беше изпълнено на пистата „Яс Марина“.

Розберг имаше възможност и да завърши на второ място, но все пак отчита като успех представянето си през уикенда в Абу Даби. Веднага след него се нареди Ромен Грожан на 4-та позиция, а Фернандо Алонсо приключи едва 5-ти.

Преди да го направи обаче испанецът изненадващо отне на Фетел едно от любимите постижения – най-бързата обиколка. Люис Хамилтън няма да запомни с нищо особено състезанието, защото финишира 7-ми зад болида на Форс Индия, каран от Пол ди Реста.

Фелипе Маса се движеше на втора позиция в началото на надпреварата, но в крайна сметка приключи 8-ми, следван от Серхио Перес с МакЛарън и Адриан Сутил с другата кола на Форс Индия.

Дженсън Бътън отново не успя да влезе в зоната на точките и финишира 12-ти, зад Пастор Малдонадо с Уилямс.

Себастиан Фетел вече има 347 точки в актива си и увеличи преднината си пред Фернандо Алонсо на 230 пункта. Пилотът на Ферари трябва да защитава втората си позиция в следващите кръгове, защото днес извади късмет с отпадането на Кими Райконен след сблъсък с Гидо ван дер Гарде от Кейтъръм още в първата обиколка.

Ледения остава на 3-то място със 183 точки, преследван зорко от Люис Хамилтън със 175 и от Марк Уебър със 166.