Феноменалните "лъвици" на крачка от Световното в Италия

снимка: fivb.org

Женският национален отбор по волейбол на България направи решителната крачка към Световното първенство през лятото в Италия, след като тази вечер в Самоков надигра тотално с 3:0 (25:14, 25:19, 25:22) Чехия в дербито от квалификациите в "Арена Самоков".

Точно двата отбора се очакваше да решат кой ще спечели първото място в турнира и съответно квотата за участие на Мондиала, като "лъвиците" се справиха безупречно със своя противник.

Най-силното оръжие се оказа блокадата, а и прекрасният сервис, който изпълняваха най-вече Китипова, Русева и Николова. В първите две части момичетата на Марчело Абонданца разбиха своя противник, но имаха проблеми в заключителната част.

Чехия водеше през цялото време, но при 18:21 Китипова застана на сервис и вдъхнови серия за 23:21. Последваха атака на Василева и ас на Рабаджиева за 25:22 и чиста победа с 3:0.

При победа утре срещу Беларус, то България ще се класира на Световно първенство за първи път от 2002 година насам.

Първата част почна сравнително равностойно, но прекрасни атаки през центъра на Христина Русева помогнаха на България да дръпне с 5:3, а важна контраатака на капитана Страшимира Филипова запази ценния аванс от две точки.

След техническата пауза сервисът на домакините се превърна в основно оръжие, след като Русева наниза цели три поредни точки от начален удар, а упражнението бе повторено от Емилия Николова за 13:7. След атака на Рабаджиева двата отбора се оттеглиха на втора почивка при 16:10.

Чехкините не успяха да реагират на българския щурм, а Ели Василева и Русева записаха няколко точки за да фиксират крайното 25:14 в първия гейм.

Далеч по-оспорван бе вторият гейм в мача, което се потвърди с минималния аванс за Чехия при 7:8. Хавличкова наниза и два поредни аса за 7:10, но българките влязоха във формата от средата на първия гейм и с невероятна игра на Филипова, Николова и Василева техническата пауза дойде при 16:12. България не позволи повече изненади и дори увеличи разликата след блок на Русева и ас на Китипова за 25:19.

Третата част можеше и да бъде загубена, след като чехкините взеха ранен аванс и на моменти водеха с 4 точки, но в края на гейма България заигра много силно на блок, а Китипова записа прекрасна серия от сервиси, която позволи на националките да обърнат от 18:21 до 23:21.

Елица Василева с атака от зона 4 по дългия диагонал донесе два мач-бола на домакините при 24:20, а ас на Добрина Робаджиева приключи срещата при 25:22 – победа с 3:0 за „лъвиците“.