Фен на Ливърпул изхвърли Гришо от Мелбърн

Григор Димитров се срина срещу аутсайдера Кайл Едмънд и отпадна на четвъртфинал на Australian Open. Нашето момче изненадващо се подведе по стила на британеца и след малко под 3 часа игра загуби с 4:6, 6:3, 3:6 и 4:6. Така мечтата за титла от Шлема ще почака. Хубавото е, че почти сигурно хасковлията ще остане на трето място в света, макар че ще загуби точки, предвид полуфинала си от миналия сезон. Единствено Марин Чилич има шанс да измести Гришо, но за целта трябва да триумфира на финала в неделя.

Лудият фен на Ливърпул Кайл Едмънд се класира за сефте на полуфинал в надпревара от този ранг. Роденият в Йоханесбург (ЮАР) тенисист е израснал именно в града на Бийтълс и там се е запалил по мърсисайдци. Винаги, когато има време той ходи на "Анфийлд", за да гледа Ливърпул. За Григор, чиито футболни пристрастия не знаем, остава утешителната награда от 440 000 австралийски долара (570 000 лева).

SPORTA.BG ПРОСЛЕДИ ВСИЧКО НАЙ-ИНТЕРЕСНО В МАЧА ТУК

Кайл Едмънд, който търсеше първата си победа над играч от Топ 10, започна агресивно и проби още в първия гейм, след което затвърди за 2-0. Григор спечели убедително следващите си две подавания, след което навакса пробива изоставане.

В шестия гейм българинът се възползва от колебания в играта на Едмънд, който направи двойна грешка при геймбол, а после му изневери и форхендът – 3-3. В 9-ия гейм британецът проби отново. С двойна грешка и неточност от форхенд на Григор 49-ият в света стигна до 15-40 и два скрити сетбола. Геймът приключи с ретур уинър в отговор на слабия втори сервис на Димитров. Г

Григор заигра максимално агресивно и започна да доминира от форхенд, повеждайки с 40-15. На първия брейкбол не успя да вкара ретур, а не получи шанс за нещо повече и на втория. С няколко агресивни форхенда по обратния диагонал и излизане на мрежата световният №3 стигна до трета възможност, но опонентът му отново не трепна, а накрая затвори сета.

Втората част започна по възможно най-добрия начин за Григор, който взе откриващото си подаване на нула и проби. Едмънд избърза с форхенд по правата при 30-30 и изкара топакта в аут. В следващото разиграване отново форхендът предаде Едмънд и така Григор проби без да му се налага да прави уинър в частта. Затвърждаването се оказа трудна задача, но българинът показа самообладание и измъкна гейма си от 0-40. С дълбок ретур по правата при 30-30 в четвъртия гейм Димитров си осигури нов брейкбол, но британецът атакува на мрежата и се измъкна.Още два брейкбола имаше водещият ни тенисист, но не успя да пробие отново. След час и 18 минути на корта Григор затвори т рудно седмия гейм, в който направи три двойни грешки и спаси шанс за пробив – 5-2, а след още един разменен гейм сетовете бяха изравнени. Григор започна да притиска съперника на ретур още от първите геймове на третия сет. Той пропусна брейкбол в уводното подаване на британеца, а второто му премина през дюсове. В четвъртия гейм и българинът се оказа в трудна ситуация, но намери сервиса си след 30-40 и удържа – 2-2.

След точно два часа игра Димитров направи неочакван подарък на Едмънд. Неубедително представяне на Григор доведе до изоставане с 15-40 и на втория брейкбол предаде гейма си с двойна грешка – негова 7-а от началото. Родната звезда опита всичко да се задържи в сета, но 49-ият в ранглистата го прати в историята след гейм на 30 за крайното 6-3 в своя полза.

Димитров не изглеждаше особено афектиран от изгубения трети сет и започна следващата част уверено, като до 2-1 бе отпуснал само точка на свой сервис.

Ситуацията на корта обаче за секунди се промени, когато в петия гейм шампионът от Лондон сбърка бекхенд при 30-30, а на брейкбола пресили форхенд – 2-3. Втората ракета на Великобритания сервираше за затвърждаване, но се провали.В седмия гейм Димитров изостана 30-40, но намали силата на първия си сервис, за да е сигурен, че ще го вкара, а до рая не влезе в разиграване – 4-3. Тенденцията световният №3 да има проблеми, когато вкарва топката в игра, обаче се запази и Григор предаде подаването си за 4-5. После опонентът му сервираше за място на 1/2-финалите и си го заслужи.