Федерер се промуши до 3-ия кръг в Париж

Световният номер 2 Роджър Федерер се класира драматично за осминафиналите на турнира от сериите АТР 1000 (Мастърс) в Париж. Маестрото се нуждаеше от три сета, два от които завършили с тайбрек, за да преодолее съпротивата на фаворита на публиката Жереми Шарди.

Федерер изоставаше с 2:4 и 3:5 в първия сет, но въпреки това го вкара в тайбрек, който спечели със 7-5 точки и поведе в резултата. Последва той 13-ти гейм, този път със същото съотношение доминиран от Шарди. Заключителната част се разви в полза на Федерер, който проби рано и успя да затвори мача при 6:4.

Французинът бе един от малкото тенисисти, които нямаха отрицателен баланс срещу ФедЕкспрес – двамата се бяха срещали два пъти до днес, като си бяха разменили по една победа. В Бризбейн Федерер надделя, но в Рим отстъпи на Шарди. Сега мачът можеше да се развие по всякакъв сценарий, като още в първия сет французинът имаше ранно предимство с пробив за 2:0, а в последствие пропусна цели четири сет-бола при подаване на Федерер, който устоя и след размяна на брейкове двамата започнаха тайбрек.

Швейцарецът даде 5 точки на опонента си и поведе с 1:0 сета, като на свой ред имаше два мач-бола при 5:4 и сервис на Шарди. В крайна сметка французинът се спаси и дори вкара мача в тайбрек, за да се възползва от грешки на съперника си и да надделее със 7-5 за 1:1.

Федерер се мобилизира и проби моментално за 2:0 в последната част, като след това пропусна четири точки за нов брейк, но все пак спечели мача след 6:4. Швейцарецът вече има 13 поредни победи откакто отпадна от Откритото първенство на САЩ от Марин Чилич, който в последствие триумфира с трофея.

Следващият съперник на Федерер ще бъде Фабио Фонини или Лука Пуи.