Етър и Дунав бият, "болярите" с гол №1000 в елита

Етър” постигна втора поредна домакинска победа, като обърна с 4:2 „Септември” и спря серията му от повече от 5 мача без допуснат гол. Нещо повече, „виолетовите” изковаха успеха с човек по-малко и то с обрат от 1:2 до 4:2. Двамата треньори бяхя оставили някои играчи да почиват – Батрович, Иванов и Гълъбов за „Етър”, Галчев за гостите.

Първият четвърт час бе за етърци, които обаче стигнаха само до един удар на Скерлев от средна дистанция, уловен от вратаря. Все пак в 16-ата минута резултатът бе открит –  Почански изведе Румен Руменов пред вратата за 1:0. После обаче „Септември” изнесе играта напред и последваха две грешки в отбраната на домакините, завършили с голове. В 18-ата минута Асен Чандъров бе оставен непокрит и изравни, а 6 минути по-късно след удар на Крис Гади топката рикошира и отиде у Стоянов, който вкара за 1:2.

Етърци отговориха с удар на Мане покрай гредата и далечен шут на Сърмов, уловен от вратаря.

„Септември” можеше да вкара и трети гола в 35-ата минута, когато Мартин Тошев бе изпуснат и излезе сам срещу Денис Гръгич, но той чудесно спаси. Домакините отравиха само един удар на Руменов покрай гредата. В самия край на полувремето Бадара бе съборен, като претендираше за дузпа, но реферът даде нарушение на линията. Иван Стоянов прати топката в напречната греда и тя отксочи към Бадара, който с глава вкара за 2:2.

Задачата на етърци се усложни в 64-ата минута, когато Георги Сърмов бе откровено провокиран от Чандъров и реферът реши ситуацията с два жълти картона, но за Сърмов той бе втори и „Етър” остана в намален състав. Точно тук обаче „виолетовите” заиграха освободени от напрежение и с настроение. В 72-ата минута Ерик Почански проби отляво и стигна до вратаря, като сам завърши рейда си с удар и с гол, който се оказа под № 1000 в „А” група в историята на „Етър”. До края удар на Тошев с глава бе уловен от Гъргич, а Почански стреля диагонално край вратата. В 84-ата минута „болярите” направиха красива контра на скорост, при която Младенов пусна остро отляво и Георги Пашов засече топката за крайното 4:2.

Победата остави на 2 точки преднината на „Етър” пред „Дунав”, който пък би „Локо” (Пд) с 1:0 и двата отбора ще решават третото място в неделя в Русе.

Сайтът на "болярите" пък изкара интересна статистика:

Нападателят Ерик Почански стана футболистът, отбелязал юбилейния гол № 1000 за „виолетовите“ в „А“ група. В 72-ата минута тай направи самостоятелен пробив, който завърши с чудесно попадение за 3:2. Допреди този мач „Етър“ имаше 997 гола в елита, като това е 26-ото му първенство в майсторската група – 24 за „Етър“ и по едно за „Етър 1924“ и „Етър ВТ“.

Само 14 клуба досега в историята на българския футбол са стигнали котата 1000, а по спечелени точки етърци се нареждат на престижното 16-о място у нас. Впрочем, скоро се очаква „Етър” да запише и общо 1000 точки в актива си. С днешните три те са вече 996 и остават само 4 т. до юбилейната.

Още преди мача административният директор на „Етър“ Страцимир Тинчев обяви, че футболистът, който вкара юбилейния гол, ще получи специален плакет от клуба с името си. Това ще стане в минутите преди следващото домакинство срещу „Локомотив“ (Пд).

Автор на първия гол на „виолетовите” в „А” група е Сашо Върбанов, който на 10 август 1969 г. бележи на стадион „Ивайло” в 66-ата минута за равенството 1:1 срещу „Академик” (Сф).

Ето и футболистите с най-голям принос за тези вече 1001 гола. В ранглистата води Димитър Цеков с 60, следван от Митко Аргиров с 57. Следват Георги Цингов с 38, Ивелин Младенов с 37, Красимир Балъков с 35, Бончо Генчев с 31, Георги Луканов с 29, Игор Кислов и Никола Велков с по 25, Кънчо Йорданов и Радия Дойчев с по 23. Най-резултатен от настоящия сезон е Алиуне Бадара с 9 гола.