Дузпи пратиха Испания в ада и Русия в рая

Русия сътвори изненадата на Мондиал 2018 и изхвърли фаворита за титлата Испания след дузпи в осминафинал.

Капитанът Серхио Рамос допринесе за ранен аванс на Испания. Той се включи при статично положение и след единоборство с Игнашевич топката се удари в защитника и влетя в мрежата на братушките. В края на полувремето неадекватният Жерар Пике закопа своя тим. Каталунецът, който нарочно не пее химна на Испания, скочи при корнер и спря с ръка удар на Артьом Дзюба. Холандецът Бьорн Кайперс посочи бялата точка, а от нея самият Дзюба бе безкомпромисен за 1:1. През втората част нямаше опасни положения.

В редовното време двата тима спукаха топката и на терена беше голяма скука. Ла Фурия Роха владееше кълбото, но си го подаваше безконечно настрани и на късо в стил тики-така. Сборная пък доброволно прие играта в своята половина и заложи на здравата защита в откровен опит да добута нещата до дузпи. Така и се получи за кеф на препълнения стадион "Лужники" в Москва.

Срещата стартира с натиск на Испания. В 12-ата минута Асенсио центрира в наказателното поле, където Сергей Игнашевич направи всичко възможно за да фаулира Серхио Рамос. Докато държеше капитана на "Ла Роха", топката се удари в петата на бранителя и влезе във вратата. Ако този автогол не бе факт, вероятно Бьорн Кайперс щеше да отсъди дузпа.

Русия опита да изнесе играта в по-предни позиции, но трудно създаваше опасности пред вратата на Давид де Хеа. В 36-ата минута Дзюба се пребори с Рамос и върна към Головин. Младокът опита диагонален удар, който мина покрай вратата.

В 41-ата минута "Сборная" стигна до дузпа. Дзюба стреля с глава след центриране от корнер, а топката срещна ръката на Жерар Пике. Бьорн Кайперс бе категоричен - наказателен удар. Зад топката застана Дзюба, който със силен удар в десния ъгъл изравни.

В края на полувремето испанците организираха добра атака. Давид Силва изведе Диего Коща с хитър пас отляво, нападателят опита да прехвърли Акинфеев от малък ъгъл. Топката обаче се разходи успоредно на голлинията и бе изчистена. Малко след това отново Коща се озова на стрелкова позиция, но руският вратар улови топката.

Началото на втората част бе по-добро за Испания. В 47-ата минута Асенсио намери Жорди Алба в наказателното поле, но топката тупна точно пред бранителя, който нанесе слаб удар с коляно и не затрудни Акинфеев.

В 58-ата минута Диего Коща върна топката от аутлинията към Иско. Халфът стреля от малък ъгъл, но ударът му бе блокиран.

В следващите минути играта бе равностойна, като нито един от двата тима не успяха да създадат нещо по-интересно пред противниковата врата.

Фернандо Йеро пусна в игра Андрес Иниеста, който замени Давид Силва. Въпреки наличието на опитния халф в играта на "Ла Роха" продължаваше да липсва острота.

След 80-ата минута испанците опитаха натиск. Яго Аспас свали топката за Иниеста, който опита удар извън наказателното поле. Игор Акинфеев обаче внимаваше и спаси. Кълбото попадна в Аспас, който стреля от малък ъгъл, но отноов руският вратар се справи.

В заключителните минути Испания имаше възможност да изпълни няколко корнера, но Рамос и Пике стреляха над вратата. В заключителните секунди на редовното време Фьодор Смолов опита да намери далечния ъгъл на Де Хеа с удар отляво, но прати топката над вратата.

Така двубоят влезе в продължения. Първата опасност там бе пред вратата на Русия, но защитата на тима се справи с подаване на Аспас за Дани Карвахал. В 98-ата минута за първи път на Световни първенства бе извършена четвърта смяна, след като Далер Кузяев отстъпи мястото си на Александър Ерохин.

В 100-ата минута на срещата Яго Аспас се справи с руски защитник и пусна за Асенсио. Младокът отправи удар без подготовка, но не затрудни Акинфеев. Пет минути по-късно Акинфеев улови слаб удар с глава на Пике.

В 109-ата минута Родриго елиминира Гранат и нахлу отдясно в наказателното поле. Нападателят стреля силно, но Акинфеев спаси. Последва добавка на Карвахал, като ударът му бе блокиран от Кутепов.

Снимка 365864

В 115-ата минута испанците поискаха дузпа за нарушение на Игнашевич срещи Пике. Кайперс се посъветсва с реферите, които гледат ВАР и прецени, че няма основания за такава. В последните секунди Родриго опита удар извън наказателното поле, който не затрудни Акинфеев.

Така победителят в спора между Испания и Русия щеше да се реши след изпълнение на дузпи.

Снимка 365865

При наказателните удари за "Сборная" вкараха Смолов, Игнашевич, Головин и Черишев. Докато за "Ла Роха" Иниеста, Пике и Рамос се разписаха, докато Коке и Яго Аспас се преврънаха в грешници и пропуснаха. По този начин домакините на Мондиал 2018 се класираха за четвъртфиналите на турнира.