Достойно представяне на българите на Ерзберг Родео 2016 - обзор

12 български състезатели взеха участие в една от най-екстремните ендуро надпревари в света - Ерзберг Родео 2016. След двудневен зрелищен и в същото време изключително тежък пролог 7 от тях се класираха за финала - Red Bull Hare Scramble. Най-големите си надежди страната ни заложи на Теодор Кабакчиев (KTM), който се представи повече от достойно. Изненадата на тазгодишното издание на Ерзберг Родео обаче поднесе 17-годишният Иван Димов от Чирпан, който влезе в топ 100 в дебютното си участие в надпреварата.

Как се развиха нещата?

Прологът...

4156945

Стартовият списък за 22-рото издание на състезанието наброяваше 1780 пилоти, като само 500 от тях имат правото да карат на финала - кошмарното Red Bull Hare Scramble. Тук Кабакчиев показа отлична форма, нареждайки се на повече от перфектното 27мо място в петък и 19то в четвъртък въпреки силният дъжд и отвратителните условия през двата квалификационни дни. Така той стана първият българин, стартирал от първа редица в Ерзберг Родео. Класирането на останалите българи, попаднали сред първите 500, е както следва:Димитър Цветков (KTM) се нареди на 101-то място; Ангел Минков (KTM) - на 140то място, Иван Димов (Husqvarna) - 150то и Илиян Кузманов (Honda) - 154 място - четиримата ще потеглят от трета редица; 449 е Панчо Кузманов (Honda), Светослав Миланов (KTM) е 459-ти и ще стартират съответно от 9-та и 10-та редица.

Кабакчиев с победа в първия ендурокрос на Ерзбергродео

4156948

В събота вечерта, въпреки умората габровецът зарадва българските фенове, печелейки първия в историята на Ерзберг Родео ендурокрос. Надпреварата се проведе на специално изградено трасе в рамките на екшън зоната вътре в „Ерзберг Родео Арена“, като интересното бе, че всички участници караха електрически мотори, предоставени от KTM, и следователно бяха поставени при напълно равни условия. След отлична квалификационна обиколка Тедо без проблеми намери място сред най-добрите 48, след което продължи да напредва презосминафиналите, четвъртфиналите и полуфиналите. До последния старт стигнаха шестимата най-бързи. Дори силният дъжд не попречи на Кабакчиев да разкрие огромния си потенциал и талантът ни буквално отвя конкурентите си. Тедо затвори всички с една обиколка и пресече финала като безапелационен победител.

Red Bull Hare Scramble: най-голямото предизвикателство

Най-интересното обаче тепърва предстоеше... А именно - предизвикателството Red Bull Hare Scramble. Тук пилотите трябваше да се изкачат от дъното на бившата мина в Айзенерц до върха на “Желязната планина” (Iron Giant), преминавайки през 25 контролни точки (CP) и някои кошмарни секции, в т.ч. Carl’s Dinner и Dynamite. На пук на двата дъждовни дни по време на пролога обаче, слънцето над Айзенерц се усмихна в неделния, а това бе предпоставка за вълнуващ 4-часов екстрийм ендуро мотомаратон.

4156947

Кабакчиев направи повече от перфектен старт от 19то място, потегляйки след легендата на екстремното ендуро Тадеуш Блазусяк (KTM) от Полша. Опитът обаче явно си каза думата и 18-годишният габровец падна лошо още на първото изкачване, което му костваше над 40 позиции! Така българският талант премина 44ти през първата контрола (CP1 -Arena View). Въпреки падането, Кабакчиев не се отчая и започна да подобрява времената си. Той влезе на СР2 37, а на СР3 беше изпреварил над 10 състезатели за 21вото място. Така дойде екзотичната и в същото време трудна секция Karl’s dinner, която тази година бе доста по-дълга и тежка! Явно организаторът Карл Катох бе решил наистина да поизпоти участниците. Кабакчиев преодоля сравнително лесно този участък, но пропусна да премине през контролата в края на отсечката и отново загуби позиции. Габровецът явно бе направил същата грешка и малко по-рано, защото се оказа, че е достигнал правилно до пета контрола и 293то място. Теодор обаче трупа опит с всяка изминала година и заслужено бе наречен от организаторите “новото откритие”.

Иван Димов: изненадата

Както вече споменахме най-голямата изненада в тазгодишното изданиена Ерзберг Родео поднесе друг млад български талант - Иван Димов. Той достигна без проблем до 14-та контрола, наречена Cucko’s Nest, но таймерът отброи и последната секунда от участието му в Red Bull Hare Scramble. Все пак пилотът от Чирпан си тръгна доволен от Ерзберг Родео и устремен да подобри класирането си следващата година.

4156946

С много добро представяне в Ерзберг Родео се отчете Илиян Кузманов (Honda), който също подобри класирането си от миналата година и се нареди на 156-то място. От другите състезатели Светослав Миланов (KTM) е 164-ти, Ангел Минков (KTM) е 338ми, Панчо Кузманов (Honda) е 464-ти. Проблем с мотора изпрати Димитър Цветков (KTM) на 474то място

Победител в Ерзберг Родео 2016 стана ветеранът Греъм Джарвис (Husqvarna), който доказа, че все още е в идеална форма и с лекота премина през всички 25 контроли на Red Bull Hare Scramble. Британската легенда стартира от втора редица и без проблем изпревари пилотите преди него, премина като по учебник кошмарната секция Dynamite (23 контрола) и финишира с близо половин час аванс пред втория, изкачвайки “Желязната планина” за само 2:18:47 часа. Зад него американецът Коуди Уеб “хвана” Алфредо Гомеш от Португалия на 24-та контрола Lazy Noon, но след страхотна битка между двамата Уеб пресече втори финалната линия на Ерзберг Родео 2016.