Дори с човек повече Лудогорец потрепери, за да изхвърли Берое от Купата

Носителят на Купата на България Лудогорец продължава защитата на трофея си, след като успя да елиминира Берое в напрегнат и интригуващ реванш от осминафиналите в турнира.

„Орлите“ от Разград трябваше да заличат пасива си след загубата с 1:2 миналата седмица в Стара Загора и го направиха с победа 1:0 пред собствена публика. Единственото попадение в дербито реализира Жуниор Кишада още в 8-ата минута на срещата.

Резултатът бе открит от домакините с първата им добра атака към вратата на противника, като Върджил Мисиджан бе изпуснат по дясното крило. Холандецът направи пробив и нахлу в пеналтерията, след което стреля, но вратарят Благой Макенджиев отклони удара му. За нещастие на "заралии", топката рикошира между двама техни бранители и попадна в обсега на непокрития Жуниор Кишада, който отблизо нямаше как да сбърка - 1:0 в 8-ата минута.

В 14-ата се случи най-важното събитие в двубоя, като за втори жълт картон бе изгонен Валдемар Боровский от състава на Берое и така „заралии“ останаха с човек по-малко още на този ранен етап от мача.

4133905

След почивката също се получи спорна ситуация, като след центриране на Фабио Ешпиньо останаха съмнения за игра с ръка на Владимир Зафиров, но съдията Станислав Ставров не посочи бялата точка.

Лудогорец не направи достатъчно, за да се възползва максимално от численото си превъзходство и остави интригата до самия край с леко високомерното си поведение в мача. Въпреки няколко опасни контраатаки, гостите от Стара Загора не можаха да избегнат елиминацията.

Следващият съперник на Лудогорец на четвъртфиналите в турнира също е доста сериозен – Литекс.

4133904

Първата възможност в срещата се откри пред Жуниор Мапуку, който изпълни пряк свободен удар на средна дистанция от голлинията, но изстрелът му мина покрай гредата. Резултатът обаче бе открит от домакините с първата им добра атака към вратата на противника, като Върджил Мисиджан бе изпуснат по дясното крило.

Голът подейства като импулс за "орлите", които се впуснаха в предни позиции в търсене на ново попадение. Най-спорното положение, което остави дълбока следа в мача, се случи в 14-ата минута, когато съдията Станислав Ставров показа втори жълт картон за опасна игра на Боровский. Бранителят на Берое бе официално предупреден напълно заслужено в шестата минута, но реферът като че ли можеше да му спести толкова ранно изгонване, при положение, че ставаше въпрос за опасна игра.

За малко Лудогорец не се възползва моментално от численото си предимство, но този път Кишада бе намерен от Мисиджан и не можа да засече топката в мрежата, като след рикошет тя излезе в корнер на сантиметри от страничната греда.

Берое не можа да се отърси от шокиращото начало на срещата и в следващите минути предимно се стремеше да не допуска нов гол, без да успява да организира опасни атаки към вратата на противника.

4133906

Темпото след 20-ата минута съвсем спадна, след като и Лудогорец се успокои, предвид позитивното развитие на двубоя. Авансът на "орлите" от един гол обаче не е достатъчен, за да е напълно сигурен прогресът в следващата фаза.

В 39-ата минута Берое създаде най-чистото си положение, след като Салим Керкар стреля на сантиметри от гредата от изгодна позиция - той и негов сътоборник бяха оставени да разиграват в близост до противниковата врата, въпреки че срещу тях бяха всички защитници на Лудогорец.

В самото начало на втората част Берое изпусна нов шанс за изравняване, като този път Владимир Зафиров стреля с глава опасно след центриране от корнер на Керкар, но не можа да намери очертанията. Лудогорец отговори моментално на предизвикателството и в 50-ата минута хубав пас на Кишада към Марселиньо не бе оползотворен от плеймейкъра и той с глава от хубава позиция прати топката покрай гредата.

4133907

Въпреки че Лудогорец се отнасяше леко надменно спрямо ситуацията в мача, имаше основателни претенции за дузпа в 56-ата минута. Фабио Ешпиньо центрира и топката се отби в тялото, на пръв поглед, на Владимир Зафиров, като съдията подмина ситуацията. Повторенията обаче показаха, че защитникът е играл с ръка, която не бе съвсем прилепната до тялото му.

В 64-ата минута Михаил Александров с остър шут по диагонала застраши вратата на съперника, но не намери очертанията ѝ. В 68-ата Крис Гади не можа да материализира добра контраатака на "заралии" и от 20 метра пробва да притесни Владо Стоянов, но стреля право в ръцете му.

В 69-ата минута Кишада бе изведен хубаво в наказателното поле от Христо Златински, но ударът му бе слаб и не затрудни вратаря Благой Макендиев. Секунди по-късно Ешпиньо от пряк свободен пробва късмета си, но бе неточен.

4133908

В последния четвърт час "заралии" съвсем загубиха интерес да се защитават и започнаха масирано да се впускат в предни позиции, като за малко не стигнаха до сензационно изравняване в 86-ата минута. Станислав Костов на около метър от голлинията направи уникален пропуск и не можа да се възползва от отлично подаване на Елиаш, което остана загатка за защитниците на "орлите", но в крайна сметка Стоянов улови без проблеми.

Двата тима размениха по едно нелошо положение, без да затруднят особено вратарите и срещата завърши 1:0. Така с общ резултат 2:2, но с гол на чужд терен Лудогорец продължава напред в турнира.

Стартови състави:

4133867

Статистиката със сигурност не даваше предимство на Берое, не само защото въпросният успех бе първи изобщо срещу Лудогорец в историята, но и защото вече над пет години старозагорци нямат победа като гост за Купата срещу съперник от А група.

Лудогорец, от друга страна, само веднъж е падал в Разград в турнира – 1:2 от ЦСКА през 2012-та година, което се оказа фатално за „орлите“ и те бяха елиминирани въпреки успеха с 1:0 в реванша на „Българска армия“.

*Графиката на стартовите състави е от официалния сайт на Берое. Видеото е от официалния канал на Берое в YouTube.