Дончев поведе в Европа, Стайков спечели рали Сливен

В следващата седмица класирането на европейския трофей на Международната автомобилна федерация (ФИА) по рали ще бъде оглавяван от българския екипаж на Глобул Рали Тим Крум Дончев/Перът Йорданов (Форд Фиеста R5), който спечели 117 т. от рали Сливен и с 317 т. излезе пред досегашния водач Олександър Салюк от Украйна (240 т.)

Следващото състезание от програмата на трофея е испанското Принсип де Астурия, когато евентуално може да се получи разместване в челото на подреждането. В отсъствието на реална чужда конкуренция Донев и Йорданов взеха с лекота втория от българските кръгове в тази надпревара, завършвайки пред младият турски състезател Ягит Тимур (Мицубиши Лансър Ево 9) с гигантската разлика от 6:39.4 мин.

Това обаче е първото състезание за Тимур извън родината му, като в същото време и първите точки, които втория пилот на Ток-Спорт взима за континенталния трофей. Трето място в европейската класация е за българския екипаж Антон Титов/Венцислав Мирчев (Октан Рейсинг Тим, Ситроен DS3 R3T).

Един етап преди края на състезанието, каращият особено силно в това рали тандем наближи Тимур на 31 сек, но на Титов/Мирчев не им достигна само още един етап, за да поднесат сензацията в надпреварата, завършвайки на второто място.

За националното първенство пък състезателите на Евроком Рали Тим Пламен Стайков/Рафи Кадир (Мицубиши Лансър Ево 9) спечелиха първото място, оставяйки зад себе си Дончев/Йорданов на също огромната разлика от 2:34.4 мин.

Преднината си Стайков натрупа още в съботния ден, след като още в първото преминаване на етапа Твърдица завърши с убийствените 46 сек. пред Дончев. Оттук нататък Стайков си осигури преднина, която в края на деня вече беше близо 2 мин, след което състезанието за неделя се превръщаше в едно обикновено каране.

"Очевидно, че натискам повече отколкото трябва, ясно е, че не съм изпълнил вчерашното намерение да не карам бързо. Като имам предвид последните си участия в Сливен и отпаданията в момент, в който съм бил лидер на колоната, наистина трябва да намаля скоростта си", заяви преди началото на деня Стайков. Въпреки това уверение, за три от четирите неделни скоростни отсечки (75.30 км) той добави към преднината си пред Дончев нови 41.2 сек, записвайки средно по 13.72 секунди за всеки един от етапите Българка 1 и 2 (всяка по 119.63 км) и Ичера (18.02 км).

В националното класиране трети е сливенчанинът Георги Василев/Стефан Добрев (Дианел Рейсинг, Мицубиши Лансър Ево 9), с което класиране те практически направят заявката за третото място в генералното класиране тази година, посочва БТА. Спорът между него Титов ще трябва да се реши в следващото състезание от първенството - рали Стари столици в Шумен. За момента обаче е сигурно, че Антон Титов е недостижим в групата на автомобилите с две задвижващи колела и независимо от това колко ралита ще има до края на сезона, титлата му в тази категория е гарантирана с 96.5 т.

Временно класиране в националния шампионат:

Пламен Стайков - 88.5, Крум Дончев - 73.5, Антон Титов - 43, Георги Василев - 40, Игнат Исаев (Октан Тим, Мицубиши Лансър Ево 9) - 29, Тодор Славов (БулБет Рали Тим, Рено Клио R3) - 20, и др. Временно класиране в европейския трофей на ФИА: Крум Дончев 317 т., следван от Олександър Салюк (Укр) - 240, Вацлав Пех (Чех) 190, Мурат Бостанджъ (Тур) и Умберто Скандоло (Ит) - по 156 т., др.