Детската градина на Ботев вгорчи Коледа за Пирин

Ботев надви Пирин в Пловдив с 3:2 в стойностен за родните стандарти мач от 19-ия кръг на Първа професионална лига. "Канарчетата" изненадаха съперника с много навита и раздвижена игра, която липсваше у тях в последните 2 месеца.

Освен това "жълто-черните" се появиха с 11-орка, чиято средна възраст със сигурност бие всички рекорди този сезон. Що се отнася до младостта на футболистите. Сред титулярите на Ботев личаха имената на младоци като Милко Георгиев, Кристиан Димитров, Радослав Терзиев, Серкан Юсеин, Яя Меледже. Всички те до един могат да играят в тим до 21 години, а повечето и в юношески до 19 лета.

Въпреки неопитността в състава си - Ботев се хвърли яростно в атака и бе възнаграден с дузпа в 21-ата минута. Тогава Жоао Пауло нахлу в наказателното поле и бе спънат. От бялата точка капитанът Тодор Неделев (също на млада възраст) опъна мрежата и даде аванс на пловдивчани.

От ложите аплодисменти за смелата игра на домакините не щадяха извадените от първия тим и пратени в платен отпуск Иван Стоянов, Стенио и Милен Кикарин. До тях бе и контузеният титулярен капитан на Ботев - Лъчо Балтанов.

Пирин обаче реагира като ужилен и бързо изравни. В 25-ата минута Станислав Костов с удар от 18 метра матира слабия в пореден мач страж на пловдивчани Георги Георгиев. При радостта си от гола Костов си позволи неприлични жестове стещу публиката, нищо че е бивш играч на Ботев. Това му донесе жълт картон.

В 28-ата минута пак Ботев натисна газта и се оказа напред. Чудесно двойно подаване с пета между Омар Косоко и Жоао Пауло изведе първия на стрелкова позиция. Косоко не се поколеба и чукна диагонален шут, който остави без отговор вратаря на гостите.

"Орлетата" се наежиха срещу съдията в края на първото полувреме. Тогава топката срещна ръката на неадекватния Радо Терзиев, който нескопосано опита да я изчисти. Дузпа обаче не последва и това вбеси щаба на Пирин.

През втората част благоевградчани се хвърлиха в атаки, но оголиха своя дефанс. Така се стигна до 57-ата минута, когато голаджията на Първа лига Жоао пауло заби дежурното си попадение. То се явява и прощално с екипа му на Ботев. Ето защо след него бразилецът няколко пъти се поклони на бултрасите.

После последваха двуостри минути, но нов гол падна чак в продълженията, когато пак Станислав Костов бе точен, за да оформи крайния резултат - 3:2.

След последния кръг за полусезона Ботев събра 24 точки и ще зимува на 7-мо място - на 4 пункта от заветната 6-а позиция, където е Дунав и на 6 от кръвния враг - Локо (Пд). Пиринци пък са с актив от едва 19 точки и са на 11-то място в елита.

Противоборството между Пирин и Ботев ще е ожесточено и през пролетта. Жребият отреди тези съперници да спорят на четвъртфинал за Купата на България в Благоевград.