ЦСКА обратно в топ 3 след екшън с Нефтохимик

ЦСКА се завърна в топ 3 на А група, след като постигна много трудна, но ценна победа с 3:1 като гост на коравия Нефтохимик на стадион „Хаджи Димитър“ в Сливен в последен мач от 18-ия кръг на шампионата.

„Армейците“ събраха 32 точки и излязоха еднолично на 3-та позиция в таблицата, като изпревариха Левски, Ботев (Пловдив) и Локомотив (Пловдив), които са с 31. Нефтохимик остава предпоследен с 12 пункта, но може да се гордее с продукцията си срещу „червените“, защото изигра може би най-добрия си мач от началото на сезона.

Домакините поведоха изненадващо в 17-ата минута на срещата с рядко срещан гол от центъра на терена, дело на Цветомир Цонков. Той не се поколеба да прехвърли Томаш Черни от около 50 метра и по изключително атрактивен начин даде аванс на тима си – 1:0.

Мартин Петров откри головата си сметка при втория си престой в ЦСКА с ефектно воле с десния крак в 27-ата минута, с което „армейците“ сравнително бързо изравниха резултата – 1:1. В 40-ата минута Нефтохимик за малко не поведе отново, след като младежкият национал Живко Петков нацели гредата с глава.

4047336

След почивката 31-кратните шампиони направиха куп фрапантни пропуски, преди в 80-ата минута все пак Емил Гъргоров да се разпише за 1:2. 4 минути по-късно след поредното центриране в наказателното поле на домакините Валентин Илиев успя с глава да разпечата вратата на иначе представилия се блестящо страж на Нефотхимик Петър Денчев – 1:3.

Първо полувреме

Мартин Петров отправи първия точен изстрел в актива на ЦСКА в 10-ата минута. Емил Гъргоров овладя топката на дъгата на наказателното поле, ударът му бе блокиран и той предостави кълбото на Петров, чийто изстрел бе париран майсторски от вратаря Петър Денчев.

4047327

В 17-ата символичните домакини поведоха с изумителен гол – Браян Хауърд подари топката на Цветомир Цонков, който на метър пред централната линия с прекрасен прехвърлящ удар същиса излезлия напред вратар Томаш Черни – 1:0. Това изпълнение без съмнение дълго ще стои в паметта на феновете, защото рядко ставаме свидетели на подобни голове.

„Армейците“ бяха стъписани в първите минути след инкасираното попадение, но все пак успяха да изравняват сравнително бързо. В 25-ата минута Неманя Милисавлевич най-накрая предостави топката на Мартин Петров в наказателното поле с дълъг пас. 34-годишният бивш национал без да се бави с десния крак от воле прати кълбото в мрежата по прекрасен начин и реализира първия си гол с „червения“ екип – 1:1.

4047330

До края на полувремето домакините регистрираха няколко безуспешни центрирания в наказателното поле, но в 40-ата минута можеха отново да поведат. Сервирана топка прострелно от десния фланг накара Валентин Илиев да увисне, като Живко Петров с летящ плонж и удар с глава разстресе напречната греда.

Мартин Петров можеше да отбележи втори гол с диагонален изстрел малко по-рано, но двата отбора се оттеглиха на почивката при заслужено равенство 1:1.

4047329

Второ полувреме

Още в 46-ата минута Янчев подаде на непокрития Петров в наказателното поле, но от 7 метра бившият национал не можа да преодолее блестящия вратар Петър Денчев. Защитник на домакините изби с глава от голлинията след намесата на стража, а кълбото попадна в Янчев, който стреля почти от упор, но Денчев отново не позволи да бъде разпечатан.

В 50-ата минута пък Жаксон Менди от 3 метра стреля с всичка сила и опъна мрежата на Нефтохимик, но от външната страна, като за миг се създаде зрителна измама, че топката е влязла.

4047328

В 60-ата току що влезлият като резерва на мястото на Мартин Петров Марсиньо с глава от 4 метра фронтално срещу вратата стреля право в ръцете на голкипъра.

Домакините играеха подчертано защитно, но демонстрираха афинитет към многото празни пространства в половината на ЦСКА. До проблеми за Черни не се стигаше, но с всяка изминала минута се увеличаваше нервността и припряността в действията на „червените“.

В 71-ата минута Марсиньо от пряк свободен удар нацели напречната греда и продължи серията от сериозни пропуски, които пречат на ЦСКА по пътя към пълния обрат в срещата.

4047332

Емил Гъргоров се превърна в герой за ЦСКА, след като в 79-ата минута най-накрая успя да отбележи втори гол във вратата на коравите домакини. Бадема спря на гърди топката след неуспешен опит за изчистване и от 13 метра с премерен изстрел матира Денчев – 1:2.

4 минути по-късно след поредното центриране в наказателното поле на домакините Валентин Илиев успя с глава да разпечата вратата на иначе представилия се блестящо страж на Нефотхимик Петър Денчев – 1:3.

Преди мача

ЦСКА има възможност да събере 32 точки при победа и да изпревари за 3-ата позиция отборите на Левски, Ботев (Пловдив) и Локомотив (Пловдив), които са с по 31. Нефтохимик е на незавидното 13-то място с актив от 12 пункта.

4047333

В предишния сблъсък между двата тима за първенство ЦСКА спечели с 4:0, което беше първи успех на новия отбор, сформиран от старши треньора Стойчо Младенов. В последните 5 двубоя между двата тима „армейците“ печелят без да са допуснали гол.

Иначе от 27 мача на ниво А група ЦСКА има 16 победи, а Нефтохимик – 7, като равенствата са 4. 6 от успехите на бургазлии са дошли на домашен терен, ремитата са 2, а победите на „червените“ - 5.

Съставите

4047337

На вратата за ЦСКА очаквано застава Томаш Черни, който е твърд титуляр от началото на сезона. Пред него в защита се нарежда познатото каре Венцислав Василев, Жаксон Менди, Валентин Илиев и Жереми Фо-Поре. Апостол Попов не е в групата като мярка за презастраховане, защото има лека контузия в глезена.

Тодор Янчев и Браян Хауърд ще оперират в средата на терена, като англичанинът е предпочетен пред Ивайло Чочев, който се върна миналата седмица от лагер с младежкия национален отбор.

4047339

Неманя Милисавлевич и Антон Карачанаков ще оперират по фланговете, като юношата на Пирин (Благоевград) ще замести Марсиньо. Емил Гъргоров ще бъде поставен под изнесения като нападател Мартин Петров – подобен ход Стойчо Младенов използва във Вечното дерби с Левски (0:0) за Купата на България.

Съставът на Нефтохимик и важните събития в мача можете да следите в лайвскора на Sporta.bg