Черно море спечели калната битка с Левски на "Тича" (ВИДЕО)

Отборът на Черно море съхрани шансове за класиране сред първите шест в българското първенство, след като днес "моряците" спечелиха с 1:0 дербито с Левски на изключително тежкия за игра терен във Варна.

Единственият гол в мача отбеляза Матиа Курьор в края на първата част, като и двата тима завършиха двубоя с десет души след червените картони на Марчин Бургхард и Антонио Аниете.

По този начин Черно море си отмъсти за загубата с 0:1 на "Герена" през август и събра актив от 25 точки, измествайки Ботев от седмото място във временното класиране. Левски пък остава на трета позиция с 28 пункта, но "сините" могат да се смъкнат и на пето място при евентуални победи на Литекс и Локомотив София.

За Левски това е шесто поражение в "А" група от началото на сезона и второ в последните пет двубоя, като "сините" прекъснаха серията си от три поредни победи над Черно море в шампионата. "Моряците" пък успяха да запазят първа "суха мрежа" в първенството за последните си шест двубоя.

Мирослав Манолов отново оглави атаката на Черно море, докато бившият ас на Левски Симеон Райков и Матиа Курьор трябваше помагат на тарана в предни позиции. Стенио, Тодор Паланков, Марчин Бургхард и Георги Божилов започнаха в средата на терена за варненци, а Михаил Венков, Кирил Котев и Стефан Станчев бяха наредени в отбрана пред вратаря Илко Пиргов.

Антонио Аниете пребори травмата си и оглави атаката на Левски, докато младият Божидар Краев отново получи доверието на Георги Иванов сред титулярите. Роман Прохазка и Луис Педро също започнаха в стартовия състав на "сините", а Пламен Димов започна на нетипична позиция в средата на терена с Мигел Бедоя. Пламен Крумов, Борислав Стойчев, Аймен Белаид и Мики Орачев трябваше да оперират в отбрана пред Пламен Илиев.

Домакините започнаха по-добре срещата, като в началните минути на двубоя добрите шансове за гол се случиха пред вратата на Левски.

4127052

Още в 2' Симеон Райков центрира отлично от статично положение, а Кирил Котев успя да засече топката, но изпращайки кълбото над напречната греда. В 9' пък груба грешка на Пламен Илиев за малко не доведе до откриване на резултата. Стражът на Левски не успя да улови топката и се размина с нея, но падналият на земята Бургхард не успя да я насочи към опразнената врата на гостите.

Между 18' и 23' Марчин Бургхард на два пъти опита неуспешно да обстрелва пазената от Пламен Илиев врата, а в 25' се стигна и до първа възможност за "сините". Антонио Аниете насочи топката към Луис Педро, който обаче не успя да я насочи към вратата на Черно море. Малко след това холандецът опита да спечели дузпа след контакт със Стефан Станчев, но вместо това получи жълт картон за симулация. В 31' Аниете стреля в очертанията, но Илко Пиргов се намеси и спаси.

Резултатът на "Тича" бе открит непосредствено преди почивката, когато Матиа Курьор се включи в атаката на Черно море и прониза Пламен Илиев за 1:0. Халфът на "моряците" засече от воле центриране на Михаил Венков и с пронизващ изстрел не остави шансове на вратаря, бележейки за 1:0 в полза на домакините.

Малко преди това "сините" отново застрашиха вратата на Черно море чрез Роман Прохазка, чийто удар обаче бе отразен от Илко Пиргов.

4127051

Още на почивката Георги Иванов реагира на ситуацията и включи в игра Наджиб Амари, докато мястото си на терена отстъпи младокът Божидар Краев. Втората част пък стартира с изстрел на Симеон Райков, който обаче бе успешно уловен от Пламен Илиев.

В 56' Роман Прохазка изкочи на добра позиция, но словашкият халф намери външната част на мрежата. Минута след това и резервата Наджиб Амари се озова в ситуация за изстрел, но и той не успя да уцели очертанията на вратата пред себе си.

Между 64' и 67' "моряците" натиснаха своя съперник, като воденият от Никола Спасов отбор не бе далеч и от второ попадение в мача. Първо изстрел на Иван Коконов попадна право в ръцете на Илиев, а три минути по-късно Тигъра се намеси блестящо при удар и последвал рикошет на Георги Божилов.

4127054

В 77' се стигна до неприятен за Георги Иванов момент, тъй като влезлият на почивката Наджиб Амари получи разтежение в бедрото и трябваше да напусне игра. На негово място се появи Антон Огнянов, а малко след влизането си левичарят можеше да изравни, но изстрелът му премина над напречната греда.

В заключителните минути домакините трябваше да доиграят срещата с човек по-малко, след като в 90' Марчин Бургхард получи втори жълт картон и трябваше да напусне игра. Макар и с човек по-малко, в добавеното време "моряците" можеха да стигнат и до второ попадение, но реферът Георги Йорданов не отсъди чиста дузпа след игра с ръка на Пламен Крумов.

Секунди преди края на мача отборът на Левски също остана с десет души на терена, след като видимо изнервеният Антонио Аниете получи второ официално предупреждение и се прибра преждевременно в съблекалнята.