Черешката донесе драматичен успех на Ботев

снимка: botevplovdiv.bg

Ботев Пловдив победи с 3:2 чешкия Дукла Прага в приятелска среща, изиграна този следобед в Кипър.

Два гола за "канарите" отбеляза новото попълнение Юнес Хамза, а в герой за българите се превърна бразилецът Вандер Виейра. Черешката отбеляза победно попадение за Ботев само четири минути преди края, бележейки за крайното 3:2 в двубоя.

Така "жълто-черните" се реваншираха за поражението с 1:2, което допуснаха от руския Енисей Красноярск преди три дни.

Наставникът на Ботев Станимир Стоилов отнови заложи на тактическа постройка 4-4-2, като на вратата на „канарите“ застана Адам Стаховяк. Двойка защитници пред Адам Стаховяк оформиха румънците Серджан Лукин и Алесандру Бенга, а като крайни бранители мача започнаха националите Йордан Христов и Веселин Минев. Мариян Огнянов, Томаш Иршак, Абел Анисе и Алесандру Куртеан стартираха в полузащита, докато Юнес Хамза и Ферибори Дюре започнаха в атака за б ългарския тим.

След почивката в игра за Ботев се появиха още Филип Филипов, Силвард Спрокел, Димитър Везалов, Божидар Васев, Ромарио Кортзорг, Луис Педро, Вандер Виейра и Иван Цветков.

Десет минути след началото на срещата се стигна и до първи точен удар по посока чешката врата. Алесандру Куртеан пробва да преодолее вратаря Кучера, но румънецът не успя да стреля достатъчно силно.

Три минути по-късно последва и откриване на резултата, а точни във вратата на съперника бяха чехите. Адам Стаховяк успя да отрази удар на Милан Черни, но при добавката Исмаил лесно вкара в опразнената врата за 0:1 в полза на Дукла.

Равенството в срещата бе възстановено в 36', когато новият таран на Ботев Юнес Хамза реализира в мрежата на Дукла. Тунизиецът получи лесна топка от Доре и също на празна врата безпроблемно отбеляза за 1:1. За Хамза това бе и първи гол за пловдивчани от ситуация на игра.

На почивката Станимир Стоилов не извърши нито една промяна в своя стартов състав, като специалистът заложи на същите единадесет футболисти от първата част. Първата си смяна Мъри извърши малко след подновяването на играта, когато Силвард Спрокел замени Алесандру Бенга.

В 55' „канарите“ отново ликуваха, защото българският тим стигна и до пълен обрат в резултата. Футболист на чехите игра с ръка в наказателното поле на своя тим, което доведе и до единадесетметров наказателен удар. Зад топката застана Юнес Хамза, който отбеляза втория си гол в двубоя за 2:1.

В 69' Ботев отбеляза и трети гол в чешката врата, който обаче не бе зачетен. Резервата Ромарио Кортзорг прати кълбото в мрежата, но попадението на холандеца бе отменено поради засада.

Петнадесет минути преди края бе свирена дузпа и в полза на чешкия състав. В 74' Серджан Лукин игра с ръка при центриране в пеналтерията на „канарите“, което доведе и до съдийски сигнал. Дузпата бе превърната в гол, с което и Дукла възстанови равенството – 2:2.

И това обаче не бе всичко от днешния спаринг в Кипър. Българският тим все пак стигна до крайния успех в мача, а в герой за „канарите“ се превърна един от любимците на „бултрасите“ Вандер Виейра. Черешката се разписа само четири минути преди края на двубоя, с което и Ботев измъкна крайния успех в контролата – 3:2. Финалното подаване бе на младия Божидар Васев, който по чудесен начин изведе "кариоката" зад отбраната.