Челси го направи! Моуриньо си заслужи паметник на "Стамфорд Бридж"

Челси воюва доблестно, а Жозе Моуриньо подари още една незабравима вечер на „Стамфорд Бридж“, след като „сините“ поразиха с 2:0 Пари Сен Жермен в четвъртфиналния реванш от Шампионската лига и заличиха пасива си от 1:3 от първия двубой.

В 18-ата минута Еден Азар излезе принудително и феновете на домакините изтръпнаха при мисълта да останат без белгийския ас в толкова отговорен мач, но заменилият го Андре Шюрле се включи великолепно и откри резултата в 32-ата минута.

4078532В 80-ата Жозе Моуриньо пусна в игра Фернандо Торес, след като вече бе заложил на Демба Ба и в същото време титулярът Самуел Ето'о продължаваше да бъде на терена. Именно Ба се оказа на правилното място в малкото наказателно поле, за да засече в мрежата кълбото след прострелно центриране на Сесар Аспиликуета – 2:0 в 87-ата минута!

Специалния отново направи спринт до флагчето за корнер, за да отпразнува гола със своите възпитаници, точно както се случи през 2004-та година при отстраняването на Манчестър Юнайтед с Порто.

Шюрле и Оскар нацелиха на два пъти гредите в 54-ата и 55-ата минута, като въпреки натиска на Челси след почивката, ПСЖ трябва да съжалява за пропуските на Единсон Кавани, Лукас Моура и Максуел.

В добавеното време Петър Чех на три пъти трябваше да опазва крехкия аванс на Челси след прострелни центрирания и опасен изстрел на Маркиньос, но в крайна сметка спектакълът на „Стамфорд Бридж“ завърши с хепи енд за домакините.

Първи 15 минути

Темпото не бе особено високо в началото на срещата, като нямаше очаквания домакински натиск от страна на Челси. ПСЖ не изпитваше проблеми да отбранява позициите си в собствената половина, като в същото време индикираше, че при всяка удобна възможност ще контраатакува. Публиката на "Стамфорд Бридж" позагуби от ентусиазма си след мудното начало.

Принудителна смяна

Неприятната новина за Челси не бе толкова липсата на креативност в атака, колкото ранната контузия на Еден Азар, който накуцвайки отстъпи мястото си на Андре Шюрле в 18-ата минута. Германецът се включи отлично и бе най-подвижната фигура в авангарда на "сините", като се нагърбваше с осъществяването на атаките от зародиш.

4078520

Средата на полувремето

Челси не владееше инициативата в нито един момент от срещата, но след 20-ата минута започна заплашително дълго да позволява на гостите да разиграват кълбото. Първият точен изстрел обаче бе в актива на "сините" и дойде от около 40 метра, дело на Давид Луиз. Най-опасните положения и пред двете врати се създадоха от статични положения.

В 28-ата минута Франк Лампард центрира от пряк свободен удар, а топката рикошира коварно и полетя към далечния ъгъл на Салваторе Сиригу, но италианският страж я отрази майсторски.

4078519

Шюрле блести

След изпълнение на ъглов удар бранителите на ПСЖ останаха статични, Луиз не можа да засече топката и я остави за Шюрле, който с точен удар с десния крак матира Сиригу от около 6 метра - 1:0.

До края на полувремето

Гари Кейхил изпусна отлична възможност да повиши аванса на "сините" от идентично положение в наказателното поле след изпълнение на фаул, когато стреля встрани от вратата на 10 метра от голлинията. В крайна сметка Челси се оттегли на почивка по-доволен от първата част.

4078533

Греда на Шюрле

В 52-ата минута първата добра атака на Челси доведе до пас на Оскар в наказателното поле за Вилиан, който върна на дъгата за Шюрле, а германецът с красив изстрел разтресе напречната греда.

Греда на Оскар

След удара в гредата на Шюрле Ето'о бе фаулиран на около 20 метра от голлинията, а при изпълнението на фаула Оскар за втори път прати кълбото в стълба зад Салваторе Сиригу.

4078527

Затишие

ПСЖ отговори на предизвикателството с опасен изстрел на Лавеци от фаул, но като цяло домакините продължиха да доминират с повече владеене на топката и по-трайно застояване в противниковата половина. Жозе Моуриньо пусна в игра Демба Ба вместо Лампард в 66-ата минута и нападателят веднага свали добра топка в пеналтерията за Шюрле, чийто изстрел рикошира в крака на Тиаго Силва и бе уловен от Сиригу.

Контраофанзива

Въпреки че след 70-ата минута често се случваше целият отбор на ПСЖ да е в собствената половина, гостите организираха скоростни контраатаки, които носеха опасност. Първо Максуел прати кълбото на метър встрани от гредата, а в 77-ата Единсон Кавани получи страхотен пас от Йоан Кабай, овладя топката в наказателното поле, но стреля разочароващо над вратата от чиста позиция. В 80-ата пък Лукас от 20-ина метра отправи удар право в ръцете на Петър Чех.

4078525

Паметен момент

В 87-ата минута поредното центриране в наказателното поле на гостите, този път прострелно и по земя от страна на Аспиликуета, бе засечено от Демба Ба, който от 3 метра нямаше как да не порази мрежата на Сиригу - 2:0 и луда радост за "Стамфорд Бридж".

Петър Чех също изигра ключова роля във великия успех на Челси, тъй като в добавеното време не само отрази опасен диагонален изстрел на Маркиньос, но и изби няколко страховити изсипани в малкия пенал топки. В крайна сметка домакините ликуваха след последния съдийски сигнал - Челси е на полуфинал.

Chelsea 2-0 Paris Saint Germain All Goalsby all-goals

Преди мача

„Сините“ от Лондон ще се опитат да повторят подвига си от историческата кампания през 2012-та година, когато елиминираха Наполи след загуба 1:3 в първия мач.

4078522

Мениджърът на домакините Жозе Моуриньо залага на Самуел Ето'о начело на атаката на тима, въпреки че камерунският нападател е единственият футболист със съмнения, че няма да може да изиграе цял двубой поради физически проблеми.

За разлика от мача в Париж, Андре Шюрле е оставен на пейката за сметка именно на Ето'о.

Петър Чех е на вратата за „сините“, а пред него в защита се подреждат Бранислав Иванович, Джон Тери, Гари Кейхил и Сесар Аспиликуета. Давид Луиз и Франк Лампард са в средата на терена, а на двата фланга – Еден Азар и Вилиан. Оскар е поставен на позицията зад нападателя Ето'о.

4078526

За ПСЖ Салваторе Сиригу застава под рамката, а пред него в линия са наредени Тиаго Силва, Алекс, Максуел и Кристоф Жале. Тиаго Мота и Блес Матуйди са в средата на терена, като Лукас Моура и Марко Верати ще действат като офанзивни полузащитници. С още по-нападателни функции са нагърбени Езекиел Лавеци и Единсон Кавани.

Големият отсъстващ в състава на ПСЖ, без съмнение, е Златан Ибрахимович, който е заместен от бразилеца Лукас – това е единствената промяна на наставника Лоран Блан спрямо първия мач на „Парк де Пренс“.

Иванович, Мота, Кавани, Алекс и Матуйди са застрашени да пропуснат евентуален следващ мач на отборите си в надпреварата, ако получат жълт картон на „Стамфорд Бридж“.