Чехия с драматичен успех при двойките, шампионът Испания пред отпадане

Чешкият отбор за купа "Дейвис" показа колко силно иска да защити своя трофей от отборната надпревара по тенис за мъже с драматична победа срещу Швейцария, докато 5-кратните шампиони от Испания не допуснаха да бъдат елиминирани в началния стадий на надпреварата за първи път от 2006 година насам след триумф на двойки срещу Канада.

Томаш Бердих и Лукаш Росол спечелиха рекорден мач на двойки срещу швейцарците Марко Кюдинели и Станислас Вавринка, с което поведоха с 2:1 в сблъсъка. Мачът продължи цели 7 часа и 2 минути, като резултатът в първите четири сета беше 6:4, 5:7, 6:4, 6:7(3).

Последната и решителна част продължи неочаквано дълго, а в крайна сметка Бердих и Росол триумфираха при 24:22 и се доближиха на една победа на сингъл от крайния успех.

Чехите имаха нужда от 13 разигравания за мача, преди в крайна сметка да пречупят швейцарците, докато при отборите на Франция и Сърбия нещата бяха решени далеч по-лесно. Те спечелиха с по 3:0 съответно срещу Израел и Белгия.

Аржентина също се класира на четвъртфинал в надпреварата, след като поведе с 3:0 победи срещу представителите на Германия.

Поставените под номер едно испанци, които са без тенисисти като Рафаел Надал, Давид Ферер, Николас Алмагро и Фенандо Вердаско, получиха шанс да се присъединят към останалите тимове, след като Марсел Гранойерс и Марк Лопес спечелиха на двойки срещу Канада.

Губейки с 0:2 след първите два мача на сингъл в петък, испанското дуо се амбицира в срещата на двойки и победи Даниел Нестор и Вашек Поспишил в петсетова драма при 4:6, 6:4, 6:7(4), 6:3, 6:2. Първият сингъл в неделя обаче ще бъде тежък, защото световният номер 15 Милош Раонич среща Гранойерс.