Бялата част на ЮАР ликува - Андерсън на финал на US Open

снимка: USTA/Andrew Ong

Кевин Андерсън сензационно се класира на финал на последния за годината турнир от Големия Шлем - US Open. Южноафриканецът се разправи в 4 сет (4:6, 7:5, 6:3 и 6:4) за точно 3 часа игра с Пабло Карено-Буста. Високият бомбардировач имаше затруднения срещу своя опонент само в първия сет, а после зареди мощни сервиси и форхенди, които му осигуриха големия успех.

Андерсън стартира турнира като №32 в света, а с попадането си на финал ще бъде минимум 15-и в началото на другата седмица. Това е първи финал на Кевин в турнир от Големия Шлем. Карено-Буста досега нямаше загубен гейм в Ню Йорк, но нещо в играта му се счупи, най-вече заради натрупана умора.

На трибуните имаше доста южноамериканци, които подкрепяха своя сънародник мощно. Впечатление направи обаче, че всички те бяха от бялата раса и липсваха чернокожи. Бърза проверка на Sporta.bg показа, че е така и в Южна Африка. Там белите се кефят много на похода на Андерсън, а останалите не приемат особено възторжено стореното от Кевин.

Карено-Буста се справяше добре с мощните сервиси на съперника в началните минути и след три поредни непредизвикани грешки на Андерсън получи два брейкбола за аванс от 4-3. Испанецът пропусна първия шанс, но при втория нервите сковаха съперника му и той прати бекхенд в аут. Карено Буста сервираше стабилно в следващите си две подавания и затвори откриващата част с 6-4 гейма. Това бе 16-ият пореден спечелен сет от световния №19 в тазгодишното издание на US Open.

Испанецът стоеше доста уверено на корта, но и съперникът му не бе свалил гарда, като дори успя да пробие за 3-1 след почивката. Карено Буста бързо изравни за 3-3, но вече не успяваше да диктува темпото дори в разиграванията на 5 удара, а в по-късите точки съперникът му бе пълен господар. При 5-6 гейма и 30-30, испанецът допусна двойна грешка, а Андерсън реализира брейкбола след дълга размяна от основната линия, която прекрати с бекхенд уинър по диагонала. Това развитие на втората част инжектира огромна увереност у Андерсън и той поведе с 40-0 още в първото подаване на съперника в третия сет. Карено Буста успя да се измъкне, но в следващия си гейм се огъна с двойна грешка на брейкбол, изоставайки с 1-3. Южнафриканецът доминарше до края на сета и го затвори с 6-3, а в четвъртата част продължи смело да налага своя стил на корта.

Самочувствието и прецизността в отиграванията на Андерсън му донесоха пробив за 3-2 в четвъртия сет и Кевин скоро пресече финалната линия с 6-4. На първия си финал в Големия шлем той очаква победителя от двубоя между Рафаел Надал и Хуан Мартин дел Потро, който предстои в малките съботни часове българско време.