Брекзит във футбола няма, Лига Европа също с английски финал

Английският купон е пълен! Челси се класира за финала в Лига Европа след невероятно зрелище и трилър с дузпи срещу Айнтрахт на Стамфорд Бридж и ще спори с Арсенал за трофея. Лондончани завършиха 1:1 в редовното време и продълженията с храбрия германски тим и го победиха с 4:3 при дузпите. Така и двата финала в евротурнирите са изцяло английски - Ливърпул и Тотнъм в Шампионската лига /1 юни в Мадрид/ и Арсенал и Челси в Лига Европа /29 май в Баку/. Това е безпрецедентен триумф за английския клубен футбол и нещо, което се случва за първи път в историята.

Двата тима изиграха вълнуващ двубой с постоянни атаки и много положения и пред двете врати. Челси доказа, че е класен отбор, а Айнтрахт напълно защити реномето си на сензацията в тазгодишното издание на надпреварата, въпреки че загуби. Гостите започнаха по-активно и още в началото Йович пропусна добра възможност. Постепенно домакинитеизравниха играта и на свой ред създадоха няколко опасни положения. Така се стигна до 28-ата минута, когато Еден Азар великолепно изведе Рубен Лофтъс-Чийк, който стреля точно в далечния ъгъл за 1:0. Последваха пропуски на Лофтъс-Чийк за Челси и на Ребич за Айнтрахт.

След почивката Айнтрахт натисна мощно и голът не закъсня. В 49-ата минута комбинация между Гачинович и Йович изведе последния необезпокояван зад гърба на Давид Луис и сръбският голмайстор, който е желан от Реал Мадрид, изравни резултата. Мачът продължи да бъде двуостър, но в крайна сметка нов гол не падна и се стигна до продължения.

В тях нямаше и помен от предпазливост от страна ина двата отбора. Пет минути преди края на първото продължение Айнтрахт можеше да нанесе своя удар. Костич подаде към появилия се в игра Себастиен Алер, който успя да чукне топката към вратата, тя рикошира коварно и вече всички виждаха как влиза във вратата, когато Давид Луис успя да я изчисти от голлинията. В самия край на първото продължение удар с глава на Алер беше спасен от голлинията от Дзапакоста. Във второто продължение Челси натисна в стремежа си да реши нещата, но пропусна няколко изгодни ситуации, а вратарят на Айнтрахт спаси мощен шут на Дзапакоста.

При дузпите Алер бе точен за Айнтрахт, но Баркли изравни. Йович вкара за германския тим, а капитанът на Челси Аспиликуета пропусна, след като ударът му бе спасен от Трап. Де Гузман вкара третата дузпа за Айнтрахт, Жоржиньо направи същото за Челси. Последва пропуск и на германците чрез Хинтерегер, който стреля в средата, а Кепа усети и остана мястото си, като закова топката. Давид Луис възстанови равенството - 3:3. Кепа спаси и удара на Пасиенсия, а вездесъкщият Еден Азар прати Челси на финал след точно изпълнение на петата дузпа.