Бразилия схруска Камерун и чака Чили на 1/8-финалите

Бразилия завърши груповата фаза на Световното първенство 2014 с атрактивна победа 4:1 над аутсайдера Камерун на Националния стадион в столицата. Големият герой за „селесао“ отново се казваше Неймар, а нападателят Фред също се разписа за първи път на Мондиал 2014.

„Селесао“ се поздрави с втората си победа в надпреварата и така оглави крайното класиране на Група А със 7 точки. В другия завързан мач от групата Мексико победи Хърватия с 3:1 и събра същия актив от точки, но остава на втора позиция заради по-слабата си голова разлика – 4:1 срещу 7:2 за бразилците.

Хърватия остава на трета позиция с 3 точки, а Камерун е последен без актив. Вижте класирането в групите на Световното първенство 2014.

4097129

Така очаквано Бразилия като лидер на групата си ще играе с втория отбор от Група В – Чили, който по-рано днес отстъпи с 0:2 на Холандия в битката за водачество. „Лалетата“ ще се изправят срещу Мексико в друг интригуващ двубой от осминафиналите.

В 17-ата минута Луис Густаво отне топката в половината на "неукротимите лъвове" и подхвана пробив по лявото крило, след което центрира успоредно на голлинията.

Неймар бе оставен непокрит в малкия пенал фронтално срещу вратата и без проблем с едно докосване намери мрежата - 0:1 и трети гол за суперзвездата на "селесао" на Мондиал 2014.

В 26-ата минута Алан Ниом за пореден път надигра в директен сблъсък Дани Алвес по лявото крило и центрира отлично покрай двамата централни бранители на Бразилия. Тиаго Силва и Давид Луис по безотговорен начин оставиха топката да ги подмине, а зад гърба им Жоел Матип подложи крак и прати кълбото в мрежата за 1:1.

Това е първото попадение на Камерун на това Световно първенство, с което "неукротимите лъвове" избегнаха срама да напуснат турнира за първи път без нито един отбелязан гол.

В 35-ата минута пресата на Бразилия отново предизивка грешка при изнасянето на топката от страна на камерунците. Ниом сбърка с глава и предостави кълбото на Марсело, който веднага намери Неймар. Звездата на Барселона проби в наказателното поле и с премерен изстрел по земя матира Итанже - 1:2, като благодарение на това попадение Неймар вече е лидер сред голмайсторите.

В 49-ата минута Фред също записа името си сред голмайсторите - силният натиск на Бразилия след почивката даде резултат и Давид Луис центрира на далечната греда за нападателя на Флуминензе, който с глава прати кълбото в мрежата - 1:3.

В 85-ата минута Фернандиньо направи великолепно двойно подаване с Оскар в наказателното поле на противника и излезе очи в очи с вратаря Шарл Итанже, след което елегантно го преодоля за 1:4.

Иначе Неймар стана първият бразилски футболист с повече от 3 гола (засега 4) в едно Световно първенство от 2002-ра година насам, когато Феномена Роналдо с 8-те си попадения допринесе за 5-ата и последна засега титла.

4097109

Единственият предишен двубой между Бразилия и Камерун е исторически, защото на 19-ти юни 2003-та с гол на Самуел Ето'о „неукротимите лъвове“ нанасят единствената загуба на „селесао“ от африкански отбор в 34 мача, от които бразилците имат 33 успеха.

Поражението на стадион „Насионал“ също влиза в историята, но в негативен аспект, защото Камерун записа 7-ма поредна загуба на световни първенства, което е не само най-лошата поредица в историята на страната, но и като цяло за африкански отбор.

НА ТОЗИ ЛИНК вижте повече подробности за битката между "ацтеките" и "шахматистите".

Първо полувреме

Камерун започна много агресивно и амбициозно двубоя и създаде на няколко пъти напрежение в наказателното поле на Бразилия след отлични пробиви на Алан Ниом и Чупо Мотинг по лявото крило.

Външните халфове постоянно тероризираха неубедителния Даниел Алвес, но в първия четвърт час "неукротимите лъвове" не успяха да се възползват от нахлуванията си в пеналтерията.

Бразилците на четири пъти опитаха с удари от средна дистанция да преодолеят Шарл Итанже до 20-ата минута, като сполучиха едва след груба грешка при изнасянето на топката от страна на камерунските бранители. Както се случва във всеки мач на "лъвовете" на Мондиал 2014, топката бе отнета в собствената им половина, а Луис Густаво напредна по левия фланг. Последва перфектно центриране на крака на Неймар, който бе непокрит на шест метра от вратата и с точен изстрел откри резултата - 0:1.

4097111

Алан Ниом направи пореден отличен пробив в зоната на Даниел Алвес и го елиминира до аутлинията в 26-ата минута, след което центрира отлично успоредно на голлинията и Матип с едно докосване вкара - 1:1. Груба грешка направиха Давид Луис и Тиаго Силва, които позволиха топката да мине покрай тях, като бившият вече бранител на Челси не покри и Матип.

4097103

Неудачите с изасянето на топката за Камерун обаче продължиха и Ниом я подари на Марсело в 35-ата минута, при което последва светкавично подаване за Неймар. Той напредна към дъгата на наказателното поле, нахлу и с премерен изстрел под плонжа на Никола Н'Кулу реализира за 1:2.

4097099

Най-добрата си многоходова комбинация в наказателното поле на противника бразилците направиха в добавеното време, но Хълк се засуети и не можа да стреля навреме от чиста позиция пред вратаря Итанже. Камерун се опита да изравни отново, но с изключение на две опасни центрирания, не можа да създаде положение пред Жулио Сезар.

Второ полувреме

Бразилците започнаха със силен натиск след почивката и Фред с мощен шут провокира добро спасяване от Итанже секунди след подновяването на играта. Домакините не оставяха съперника да се отдалечи от наказателното си поле и с две статични положения успяха до толкова да притеснят защитата, че да се доберат до нов гол.

4097128

След изпълнение на корнер топката не бе изчистена адекватно и попадна в Луис отляво в пеналтерията, който веднага центрирана далечна греда и Фред с глава покачи резултата на 1:3.

Очаквано след това попадение домакините се поуспокоиха и намалиха темпото, очаквайки следващата битка в турнира срещу коравия отбор на Чили. Луис Фелипе Сколари също си позволи да даде почивка на част от най-добрите си играчи - той бе заменил Паулиньо с Фернандиньо още на полувремето, а в последствие вкара Рамирес и Уилиан за сметка на Неймар и Хълк.

4097107

Камерунците опитаха да защитят честта си на няколко пъти се доближиха до противниковото наказателно поле, но не създадоха добро положение за втори гол.

Вместо това в 85-ата минута страхотно двойно подаване между резервата Фернандиньо и Оскар изведе халфът на Манчестър Сити сам срещу вратаря и той с лекота прати кълбото в мрежата на Камерун за 4-ти път.

Съставите

Селекционерът на Бразилия Луис Фелипе Сколари отново залага на нападателното трио Неймар – Фред – Хълк, като последният се възстанови от контузия, получена на тренировка, която му попречи да участва в равенството 0:0 с Мексико.

Въпреки неубедителните си изяви в първите два мача, Фред отново е в стартовия състав, а същото важи и за Паулиньо. Вътрешният халф на Тотнъм ще си партнира – както обикновено – с Луис Густаво в средата на халфовата линия.

Оскар ще бъде звеното между полузащитниците и нападателите, а в защита отново се разичта на добре познатия квартет (отдясно наляво) Даниел Алвес, капитанът Тиаго Силва, Давид Луис и Марсело, докато на вратата е Жулио Сезар.

Камерун играе единствено за честта си, след като записа загуби с 0:1 и 0:4 от Мексико и Хърватия и няма шанс за излизане от групата. Александър Сонг си изкара глупав червен картон срещу „шахматистите“ и отпада за двубоя с домакините.

Шарл Итанже застава на вратата на „Неукротимите лъвове“, а в защита пред него застават капитанът Никола Нкулу, Хенри Бедимо (който дебютира сред титулярите), Ален Ниом (също за първи път в стартовия състав) и Ландри Нгуемо.

Ерик Максим Чупо Мотинг и Венсан Абубакар ще бъдат подкрепяни в предни позиции от Бенджамин Муканджо, а в халфовата линия ще оперират Стефан Мбиа, Ейонг Енох и Жоел Матип.