Ботев прати Левски и ЦСКА в бездната (ВИДЕО)

(Не)мислимото е факт – Левски няма да играе в първата шестица на плейофите, след като Ботев (Пловдив) смачка ЦСКА с 2:0 и зае последната позиция в горната част на класирането в края на редовния сезон.

Въпросът, който най-много интересува феновете – нарочно ли загуби ЦСКА в „Коматево“ - може никога да не намери своя отговор, но единственото ясно след срещата бе, че „армейците“ изиграха безобразно слаб мач и „надградиха“ значително спрямо предишните си две безлични продукции срещу Локомотив (София) и Берое.

Милен Гамаков с глава откри резултата след добро центриране почти от аутлинията на Даниел Златков отдясно, при което вратарят Якуб Дивиш действа неадекватно и излезе извън малкия пенал, но дори не направи опит да стигне до топката – 1:0 в 18-ата минута.

В 40-ата Стивън Сънди не можа да овладее кълбото, изритано от Адам Стаховяк дълбоко в половината на ЦСКА, и го подари на дебнещия Лъчезар Балтанов. Бившият играч на Левски нахлу в наказателното поле и матира Дивиш с премерен изстрел по земя, който на практика предреши изхода на срещата, предвид пасивната игра на „червените“.

Ботев събра 36 точки и изпревари Левски с две, което означава, че за първи път в историята си „сините“ ще финишират шампионата извън топ 6 на класирането. ЦСКА от 15 години не бе започвал пролетта с две поредни загуби, а сега вече инкасира трето последователно поражение и съответно остана с 44 точки – 3 по-малко от водача Лудогорец.

4135966

Така в първия кръг на плейофите Лудогорец ще приеме в Разград Ботев, ЦСКА отново ще се изправи срещу Берое в София, докато на Левски му предстои мрачно домакинство на Хасково в долната шестица.

Мачът започна на високи обороти, като и двата отбора се стремяха с извеждащи пасове да стигат до противниковото наказателно поле. Първият сериозен удар към някоя от двете врати дойде в 8-ата минута и бе дело на Йордан Христов, но той от около 15 метра стреля над горната греда.

В следващите минути ЦСКА се отчете с няколко неточни центрирания, а удар с глава на Маркиньос след корнер попадна право в ръцете на Адам Стаховяк. Двубоят бе по-скоро твърд, отколкото груб, но в първите 15 минути бяха показани три жълти картона - на Стефан Николич и Денис Причиненко от "армейците" и на Милен Гамаков от домакините.

В 18-ата минута добро центриране на Даниел Златков бе засечено с глава от Милен Гамаков, който прати топката неспасяемо в горния ъгъл на вратата - 1:0. Изстрелът бе красив и по обратния диагонал, като вратарят Якуб Дивиш увисна и допусна нов нелеп гол след този срещу Берое.

Правеше впечатление, че централната двойка защитници на ЦСКА губи почти всички битки за високи топки и като цяло Ботев имаше сериозно предимство в борбата на втория етаж. Домакините използваха именно този прийом, за да притесняват противника, като през първата част определено имаше ефект.

Дори след инкасирания гол Ботев продължи да бъде по-активният отбор, макар да не стигаше до интересни ситуации в наказателното поле на "армейците". Те от своя страна изобщо не доближаваха третината на домакините и играеха изключително беззъбо.

Грешка на Стивън Сънди в средата на терена в 40-ата минута подари топката на Ботев, като Лъчезар Балтанов му отне и се озова очи в очи с Якуб Дивиш и технично прати кълбото в мрежата покрай тялото на вратаря.

До края на полувремето единственото важно събитие бе принудителната смяна на Александър Тунчев с Марин Оршулич.

В самото начало на втората част Стойчо Младенов замени Марио Бъркляча с Орелиен Йоаким, като така "армейците" заиграха с двама нападатели и само Стивън Сънди като типичен опорен халф, макар Маркиньос да се очакваше да му помага.

Соарес стреля в 54-ата минута от дистанция, но не намери очертанията - първи (нещо като) опит на ЦСКА да промени изхода на двубоя, но твърде неубедителен. Ботев продължи да изглежда по-опасният отбор с атаките си, което провокира Стойчо Младенов да направи последната си смяна - Тончи Кукоч за Неманя Милисавлевич.

Този ход подсказваше, че по-скоро ЦСКА ще играе в схема 3-5-2, което почти не може да се види по българските терени. Маркиньос имаше добър шанс от фаул да опита да върне интригата, но малко пред наказателното поле стреля сравнително слабо и право в обсега на Стаховяк.

От подобно статично положение пред пеналтерията на ЦСКА Иван Цветков центрира опасно и след ново увисване на Дивиш можеше да се отбележи трети гол, но нито един от "канарите" не успя да засече кълбото в опразнената мрежа.

В 75-ата минута Тони Силва се откъсна в наказателното поле и направи два опита за удари към вратата, но притичалият Филип Филипов и в двата случая блокира шутовете на противника си.

Стефан Николич имаше възможност също да измисли нещо опасно в 80-ата минута, но нито отправи удар, нито можа да центрира към свой съотборник, с което ЦСКА изпусна добър шанс.

В 87-ата минута Йоахим отправи първия точен удар след почивката, но въпреки това не можа да се разпише.

Съставите

Стойчо Младенов залага на Стефан Николич на върха на атаката за сметка на Орелиен Жоаким, който разочарова в предишните два мача на тима. Зад сърбина ще действа Маркиньос, който този път е използван като креативен халф, а по крилата са Луис Соарес и Тони Силва.

Стивън Сънди и Марио Бъркляча са опорни полузащитници, докато в защита също има една промяна – вместо Марин Оршулич, партньор на Александър Тунчев в средата е Денис Причиненко. Венцислав Василев и Тончи Кукоч са на двата бека, а вратар е Якуб Дивиш.

Иван Цветков е единственият нападател на треньора Петър Пенчев, който използва идентична схема – Божидар Васев и Лъчезар Балтанов са на двата фланга, а Момчил Цветанов действа като плеймейкър. Милен Гамаков и Томаш Иршак са двойката вътрешни халфове, докато в защита са подредени Филип Филипов, Даниел Златков, Пламен Николов и Йордан Христов. Вратар е Адам Стаховяк.

Преди мача

Феновете на Левски също ще гледат с изостен интерес случващото се на дербито, защото при победа на Ботев ще се случи немислимото - „сините“ ще останат на седма позиция и ще трябва да играят с по-слабите отбори в плейофите.

Истерията около въпроса дали има вариант ЦСКА да не играе на сто процента съзнателно, за да помогне за провала на вечния съперник се пренесе в букмейкърските пунктове – най-големият български играч на пазара свали значително коефициента за победа на „канарите“, а много международни „къщи“ извадиха мача от тиражите си.

Ботев ще бъде за първи път този сезон без Мариян Огнянов и Цветелин Чунчуков в състава си, докато ЦСКА ще може отново да разчита на Луис Соарес, който изтърпя наказанието си за червения картон срещу Локомотив (София).