Ботев помрачи рождения ден на Славия след супер шоу в Коматево (ВИДЕО)

снимка: botevplovdiv.bg

Ботев (Пловдив) продължава уверено защитата на трофея за Купата на България, след като надви Славия с 2:1 в първа полуфинална среща от надпреварата, играна в Коматево. "Жълто-черните" водеха с 2:0 още до 24-ата минута с голове на Жоао Пауло и Дуде Ндонгала. Малко по-късно Иван Минчев върна интригата в мача с красиво попадение, но силите на "белите" стигнаха само за почетна загуба. Главният съдия пък отмени гол на Стивън Петков заради засада в самия край на мача, като с правилното си решение спаси гостите от по-тежка загуба.

Двубоят не бе просто полуфинална битка за феновете, футболистите и ръководството на Славия, а нещо много по-специално. Днес (10 април) най-старият столичен клуб празнува 105 години от своето основаване, а по този повод лавина от бели фенове заля Коматево. Те драха гърла и вяха знамена по време на целия мач, за да вдъхнат кураж на своите любимци.

„Белите“ трябва да благодарят на своя страж Стергиакис за това, че запазиха вратата си суха още в началните минути на срещата. Не бяха изминали и 120 секунди от мача, когато вратарят с блестящ рефлекс отрази опасен изстрел на Жоао Пауло. В 6-ата минута пък сам срещу него се озова Дуде Ндонгала след страхотен пробив по фланга. Стергиакис обаче не трепна и този път.

В 16-ата стражът на гостите отрази нов удар на Пауло, но бразилецът отбеляза минута по-късно. Стефан Велков се оказа пробойната в отбраната на Славия. Бранителят върна топката много слабо към своя вратар, а от това се възползва бързият Жоао Пауло, който премина покрай Стергиакис и заби топката в опразнената врата.

Натискът на Ботев продължи с пълна газ и в 24-ата „канарчетата“ вече водеха с 2:0. Тодор Неделев и Дуде Ндонгала матираха отбраната на „белите“, след като направиха няколко двойни подавания помежду си. Накрая халфът вдигна технично топката за съотборника си, а той след удар с глава не остави шанс на Стергиакис.

Ботев запази игровото предимство, но и гостите имаха шанс да покажат своята магия. В 30-ата минута Йомов и Иванов се подиграха с отбраната на „жълто-черните“, а комбинацията им завърши с пас към Иван Минчев, който вкара блестящо попадение от дъгата на наказателното поле. Техничният удар остави безпомощен стража Иван Чворович, а на скамейката Георги Петков се разбесня и започна да отправя обидни реплики към феновете на домакините.

След почивката доминиращият тим на терена отново бяха „канарчетата“. Те започнаха с нов натиск, който замалко да доведе до трети гол във вратата на Славия. В 51-ата минута Тодор Неделев пусна извеждащ пас към Жоао Пауло, а той настигна топката и прехвърли Стергиакис. Стефан Велков обаче прочете ситуацията и направи решителна намеса, чистейки от голлинията.

Ботев продължи своя натиск, а в 81-ата минута златната резерва на Николай Киров – Стивън Петков, бе на път да забие трети пирон в ковчега на Славия. Тодор Неделев стреля опасно от пряк свободен удар вляво от вратата, а Стергиакис направи сериозна грешка и изпусна топката. Преди да я хване отново, Петков го изпревари и заби топката във вратата за 3:1. След гола златната резерва се покатери по оградата сред феновете, но трябваше да поуспокои страстите, тъй като попадението му бе отменено поради засада. На повторенията се видя, че юношата на Левски наистина е в нечиста позиция.

Решението на главния съдия вбеси до краен предел емоционалната публика на Ботев, като част от нея дори нахлу на терена. След молбите на "жълто-черните" играчи, работата на полицията и помагащата ѝ охранителна фирма, обстановката се успокои и играта продължи.

Това бе и всичко, случило се в Коматево, като възпитаниците на Николай Киров имат комфортен аванс преди реванша, а Златомир Загорчич ще решава ребуса на "канарчетата" след две седмици в София.