Ботев не сбърка и достигна първи финал от 19 години

Отборът на Ботев Пловдив се класира за финала на Купата на България, след като днес "канарите" спечелиха и втория 1/2-финален сблъсък със столичния Локомотив.

След като спечелиха първата среща в Коматево с 3:1, днес "жълто-черните" се наложиха с 1:0 на стадиона в "Надежда" и достигнаха финала на надпреварата.

Единственият гол в мача падна петнадесет минути след почивката, когато Юнес Хамза отбеляза от дузпа във вратата на Божидар Митрев. Домакините от Локомотив също имаха своите шансове за попадения, но футболистите на Димитър Васев не се възползваха.

Така Ботев достигна първия си финал за Купата на България от 1995 година насам. Любопитното е, че тогава "канарите" се изправиха именно срещу днешния си съперник - Локомотив София, но губейки битката за трофея с 0:1 на националния стадион "Васил Левски".

"Канарите" са двукратен носител на Купата - през 1962 и 1981, а техен съперник на финала ще бъде победителят от двойката Лудогорец - Локомотив Пловдив. "Орлите" са твърд фаворит за класиране след успеха си в първия мач.

Първата част в "Надежда" завърши при нулево равенство, като и двата отбора имаха шансове за откриване на резултата.

В 7' Феребори Доре бе изведен очи в очи с Божидар Митрев, но бившият вратар на Левски излезе решително и в последния момент елиминира опасността. В 13' домакините пропиляха най-доборто си положение от началото на срещата. Александър Бранеков стреля от близка дистанция след разбъркване в наказателното поле, но Стаховяк с впечатляващ рефлекс отрази в корнер.

Развръзката в двубоя настъпи след почивката, като мачът можеше да тръгне в съвсем различна посока още в 54'. Звездата на домакините Маркиньос бе изпуснат от Лукин и стреля с глава, но и този път Стаховяк демонстрира висока класа.

Постепенно се стигна до 59', когато реферът Георги Йорданов отсъди дузпа в полза на Ботев. Елтон игра с ръка след центриране на Вандер, а Юнес Хамза бе безпогрешен от бялата точка, финтирайки Божидар Митрев за 0:1.

До края на срещата така и не се стигна до нещо интересно на ст. "Локомотив", като пет минути преди края Александър Бранеков отправи удар с глава към вратата на Ботев, но над гредата.