Бодуров донесе драматична победа над Казахстан в последната секунда!

снимка: lap.bg

България надви драматично Казахстан с 2:1 в последната секунда на контролната среща! Мачът на "Панчо Арена" във Фелчут (Унгария) не предвещаваше подобно развитие до 93-ата минута, когато Николай Бодуров донесе ценния успех за "лъвовете".

Тимът на Петър Хубчев изигра много силно първо полувреме, което доведе до гол на Ивелин Попов от дузпа. Втората част на срещата обаче бе съвсем различна за тима на Петър Хубчев. Родните национали се прибраха и не успяха да отговорят на тактическите промени на Станимир Стоилов, което доведе до изравнително попадение на Йеркебулан Тунгишбаев. Никой не очакваше да се стигне до драматичния успех, но той дойде в последната секунда след центриране на Делев и попадение на Бодуров.

Селекционерът на България Петър Хубчев направи четири промени от мача с Босна и Херцеговина (0:1). Той заложи на Страхил Попов, Цветомир Панов, Симеон Славчев и Станислав Манолев за сметка на Михаил Александров, Петър Занев, Ивайло Чочев и Божидар Чорбаджийски. Хубчев използва схема с трима бранители срещу Босна, но този път заложи на класическия подход с четирима в отбрана.

„Лъвовете“ започнаха срещата много по-настоятелно и можеха да открият резултата още в 4-ата минута. Тогава Спас Делев центрира опасно от пряк свободен удар, а Станислав Манолев се извиси над отбраната на Казахстан и стреля с глава, изпреварвайки увисналия страж. За нещастие на българите обаче, топката премина малко над напречната греда.

Тимът на Станимир Стоилов опита да отговори, но Сайдахмет бе блокиран от нашите защитници в пеналта и не успя да стреля. Последваха силни минути за България, като в 18-ата Спас Делев бе изведен отляво и опита да намери Ивелин Попов в наказателното поле, но играч на Казахстан успя да избие топката. Тя попадна в Симеон Славчев, халфът опита удар извън пеналта, но прати кълбото в аут.

Така се стигна до 23-ата минута, когато опитите на „лъвовете“ в атака бяха узаконени с попадение. Станислав Манолев нахлу в наказателното поле, където бе съборен от Суюмбаев. Съдията не се замисли да отсъди дузпа. Зад бялата точка застана капитанът Ивелин Попов и реализира с хладнокръвно изпълнение.

В края на първата част инициативата премина у тима на Станимир Стоилов, но Пламен Илиев внимаваше при всички опасни атаки и не можеше да бъде преодолян. В 45-ата Исламхан изстреля мощен изстрел от границата на наказателното поле, но топката премина покрай вратата на Илиев.

Казахстан стартира второто полувреме много по-убедително и веднага пое инициативата. Още в 49-ата минута тимът на Мъри можеше да изравни, но уцели гредата. Тунгишбаев центрира в пеналта, а Муртазаев стреля, но топката се отби в един от стълбовете на Пламен Илиев. 4 минути по-късно вратарят на Астра (Гюргево) спаси вратата си от стопроцентово попадение, след като плонжира и изби кълбото пред погледа на Муртазаев след страшно разбъркване в отбраната ни.

Тигъра обаче нямаше какво да стори в 56-ата минута, когато Йеркебулан Тунгишбаев материализира добрата си игра в мача с изравнително попадение. Божиков не успя да изчисти добре центриране отляво, а след това Муртазаев пусна кълбото технично с пета към Тунгишбаев, който изстреля снаряд във вратата на Илиев от близка дистанция за 1:1.

В 59-ата Спас Делев опита да изненада Плотников с далечен изстрел, но вратарят на Казахстан бе стабилен под рамката и улови топката. Отборът на Стоилов обаче продължи преимуществото си през тази втора част и в 75-ата имаше страхотна възможност да излезе напред в резултата. Сайдахмет стреля от пряк свободен удар, топката срещна стената и се върна към Исламхан, но след изстрела му тя прелетя над вратата.

В 79-ата „лъвовете“ допуснаха ужасяваща грешка в отбраната, която можеше да им коства равенството. Божиков остави топката да мине зад него при едно връщане, а Муртазаев притисна бранителя, отне топката и остана очи в очи с Илиев. Той стреля, но бе притиснат от Божиков и стражът на България улови слабия удар, който обаче бе от доста чиста позиция.

Четири минути по-късно опасна комбинация по десния фланг отново щеше да накаже „лъвовете“. Муртазаев проби през двама бранители и центрира прострелно в пеналта, но там в последния момент роден бранител изчисти топката.

В 93-ата минута, която бе и последна в двубоя, Николай Бодуров донесе голямата радост за щаба и феновете на "лъвовете". Спас Делев центрира от пряк свободен удар близо до вратата на Плотников, вратарят увисна, а централният бранител изпревари всички и вкара топката в мрежата с глава, за да донесе престижния успех с 2:1.

Снимки: lap.bg