България удари Турция в невиждан трилър и е във втората фаза на Евроволей!

снимка: cev.lu

Женският национален отбор на България по волейбол продължава във втората фаза на европейското първенство в Азербайджан и Груция. "Лъвиците" показаха несломим характер и след петгеймов трилър стигнаха до успеха срещу Турция - 3:2 (25:17, 10:25, 25:16, 20:25, 20:18). Това е втора победа за възпитаничките на Иван Сеферинов, след като вчера те надвиха Украйна със същия резултат. С това нашите момичета взеха сладък реванш от южната ни съседка за загубата с 2:3 в световната квалификация в София през май.

В първата част родните националки показаха характер и обърнаха туркините, след като изоставаха с шест точки разлика - 5:11. В края на гейма обаче волейболистките ни направиха серия от 10 поредни точки и затвориха частта с 25:17 след феноменален обрат.

Възходът ни обаче не продължи, като втората част започна неубедително за родните представителки, а туркините поведоха с 10:4. До края нашите момичета не успяха да се отърсят от напрежението. Селекционерът Иван Сеферинов изкара основния състав за почивка с цел да атакува отново в третия гейм.

Тактиката се получи и новите сили на "лъвиците" в следващата част се оказаха решаващи за нейния изход. Туркините започнаха да грешат почти всяка топка в нападение, а на блокада не бяха никак ефективни. Родните националки пък играеха с настроение и затвориха гейма с 25:16.

В четвъртата част обратите продължиха. Турция ни проби в посрещане и започна с ударното 5:1. Сеферинов отново опита рокади, но този път неуспешно. На второто техническо прекъсване южните ни съседки водеха с 16:9 и нямаше как да имаме сили за обрат.

В тайбрека драмата бе най-голяма. Там двата отбора играха точка за точка, докато туркините не поведоха с 11:9. Единична блокада и ас обаче ни спасиха и ни върнаха в мача. При 15:14 "лъвиците" получиха мачбол. Точките обаче се завързаха и се стигна до 18:18. Тогава бе звездният момент на Добриана Рабаджиева, която направи единичен блок, а после завърши атака за нашите, които ликуваха край мрежата.

Топреализатор за победата на България стана Добриана Рабаджиева с 19 точки. Елица Василева добави 17 точки за успеха на "лъвиците", които продължават да са безкомпромисни. Утре нашите момичета играят срещу Русия.