България се върна в женския елит на волея след чудесна победа

Женският национален отбор на България по волейбол спечели място във Волейболната лига на нациите догодина, след като се наложи над Колумбия с 3:1 (22:25, 25:19, 25:20, 25:23) във финалния двубой на чалъндж турнира в Лима (Перу).

Двубоят стартира под диктовката на колумбийките - с добра преднина, като не позволиха на момичетата на Иван Петков да ги преодолеят. В ключовите моменти "трикольорките" заиграха по-стабилно, но не успяха да стопят актива на опонентките си.

Във втория гейм българските волейболистки поеха инициативата и доминираха на полето, откъсвайки се с голяма преднина. Тя се запази до края и след 25:19 резултатът бе 1:1 гейма.

В третата част играта вървеше равностойно, след което "лъвиците" дръпнаха и поведоха. Това продължи до средата на гейма, когато след серия от 3 точки колумбийските състезателки изравниха. Впоследствие обаче нашите момичета излязоха от ситуацията, като съумяваха да държат съперника на дистанция, макар и минимална. Стабилната им игра увеличи разликата и те излязоха напред при 2:1.

Четвъртият гейм отначало не тръгна добре за състезателките на Иван Петков. Латиноамериканките набраха инерция и взеха аванс от 4-5 точки. Българките се мобилизираха и застанаха редом до противника, стигайки до 11:11. След това играта тръгна точка за точка, битката бе до краен предел. "Лъвиците" овладяха положението в решителните моменти и спечелиха двубоя, осигурявайки си място в Лигата на нациите догодина и завръщайки се в световния елит.

Топреализатор за България бе отново Мария Каракашева с 20 точки (3 блокади), Силвана Чаушева приключи с 14 точки (3 блокади, 1 ас). Капитанката Христина Русева се отчете с 13 точки (6 блокади!). За Колумбия Даяна Сеговия завърши с 24 точки (3 блокади), Мария Маргарита Мартинес добави 15, но не бе достатъчно за успех.

В мача за третото място по-рано тази нощ Пуерто Рико се наложи трудно с 3:2 гейма над домакина Перу и спечели бронза в надпреварата.