България падна драматично във Финландия, Световното по баскет се отдалечава

България записа нова драматична загуба в световните квалификации. Националите отстъпиха като гост на Финландия със 70-75. Подобно на първата среща в Ботевград през ноември, и двубоят в Хелзинки бе много оспорван. Тимът ни бе близо до успеха, но не издържа в края. Домакините демонстрираха много точен мерник от далечно разстояние, отбелязвайки 14 тройки (9 през първото полувреме).

В този мач в състава на България се завърна Александър Везенков, който игра много силно, завършвайки с 28 точки, но дори и той не бе достатъчен на националите. Финландия пък отново бе без Сасу Салин и Петери Копонен.

След тази загуба и победата на Исландия над Чехия задачата на националите за класиране в следващия етап става още по-трудна. Те вече са с баланс 1-3 и заемат последното място в групата ни. Исландия и Финландия са с две победи и две загуби, докато Чехия е лидер с три успеха и едно поражение.

Последният квалификационен прозорец е в края на юни и началото на юли. България посреща Исландия у дома и завършва с гостуване на Чехия. Финландците също ще играят като гост с чехите, а в последния си мач приемат Исландия.

Домакините стартираха по-добре мача, отбелязвайки 7 безответни точки. Постепенно обаче националите ни започнаха да намират своя ритъм. Те направиха серия от 10-0 и след първата част водеха с 4 точки, като повече от пет минути финландците бяха без кош. През втория период баскетболистите на Хенрик Детман отново взеха инициативата. Българите направиха куп пропуски и на почивката вече изоставаха с 10 точки.

След почивката баскетболистите на Любомир Минчев излязоха преобразени. Те започнаха ударно второто полувреме и стигнаха до пълен обрат, като преди решителните десет минути водеха с 60-58. България поддържаше аванс от няколко точки до средата на последния период. След това обаче Финландия отвърна със серия от 10-0 и спечели мача.

Най-резултатен за победителите бе Джамар Уилсън, който завърши с дабъл-дабъл от 21 точки и 11 асистенции. МикоКойвисто отбеляза 18 точки – всички от тройката. Шон Хъф вкара 13 точки, а с 11 е Карл Линдбом.

За България Александър Везенков бе над всички със своите 28 точки, като той добави на сметката си и 10 борби. Александър Янев вкара 11 точки.