България отново победи Куба, оглави група С

снимка: fivb.org

Националният отбор по волейбол на България победи за втори път Куба в зала "Конгресна" във Варна, този път с 3:1 (25:19, 25:19, 19:25, 25:17) в турнира Световна лига. Това бе четвърта победа срещу този съперник от четири мача през последния месец, като преди три седмици победихме на два пъти този противник и в собствената му зала.

За "лъвовете" това бе седма победа и въпреки че имат актив от 18 точки, колкото и втория Аржентина, те излезнаха на първо място в група С на втората дивизия на Световна лига. Причината е, че от тази година на първо място се гледат победите в груповата фаза, а след това точките.

Срещата започна с успешна атака през центъра на Алдо Миранда, но Владо Николов "върна жеста" за равенството 1:1. Срещата вървеше равностойно до първата техническа пауза, която дойде при 8:7 в полза на България. България успя да осъществи брейк пойнт след блок аут на Ники Пенчев за 13:11. Последва нова добра атака на играча на Асеко Ресовия и преднината набъбна на 15:12, а при втората техническа почивка "трикольорите" се оттеглиха с две точки аванс - 16:14. Страхотна игра в защита на Теодор Тодоров позволи на "лъвовете" да организират атака, завършена от Станислав Петков, и да си подсигурят преднина от три точки при 18:15, което накара Родолфо Санчес да вземе таймаут. След 20-та точка българите показаха спкойствие и затвориха първата част с 25:19 след успешна атака през центъра на Теодор Тодоров.

Втората част започна по-добре за гостите и те поведоха с 4:1 след добра серия от сервиси на Хименес и това принуди Пламен Константинов да вземе първа почивка. Резултатът от паузата бе мигновен и България намали до 3:4, след атака на Ники Пенчев и тройна блокада срещу Сепеда. Резултатът бе изравнен при 6:6, а страхотен блок на Виктор Йосифов даде преднина за 7:6. Веднага след това и разпределителят Андрей Жеков се отчете с блок, за да донесе първа техническа пауза в полза на "лъвовете" - 8:6. Българите дръпнаха с 12:9, което накара Родолфо Санчес да прибегне до своя първи таймайт, след като Ривера заби в аут. След паузата последва ас на Жеков за 13:9, но атака през центъра на Алдо сложи край на българската серия. Ас и на сметката на Пенчев, а след това и грешка на Рикардо Калво до мрежата доведоха нещата до 16:10. По подобие на първия гейм, сънародниците ни бяха напълно концентрирани сле 20-та точка, а включването на Любомир Агонцев и Мирослав Градинаров на мястото съответно на Владимир Николов и Андрей Жеков, даде допълнителна енергия на състава ни и успехът дойде по същия начин като в предишния гейм - 25:19 след успешна атака на Еър Теди през центъра.

В третата част кубинците отново тръгнаха по-добре и поведоха с две точки при 6:4, но две блокади на Теодор Тодоров доведоха до минимален аванс от 8:7 за България при първата техническа пауза. Наказателната акция на центъра ни в близост до мрежата продължиха и той записа трети пореден блок, след като успешно спря Сепеда. Кубинците обаче показаха добра игра в защита и успяха да излезнат напред в резултата при 10:9, а при 11:10 Сепеда се реваншира за грешката преди броени секунди и с атака от зона едно по правата направи резултата 12:10. Успешна атака на българският капитан, а след това и ас след неговия сервис доведоха до 14:13 за Куба. Втората техническа пауза дойде при 16:13 за противниците ни след две успешни атаки. Блокада срещу Николов увеличи аванса на гостите до 17:13 и Пламен Константинов взе почивка. Последва пайп от Ники Пенчев в мрежата и втора поредна почивка за България. Треньорът ни отново предприе две смени, като на игрището се появиха Агонцев и Данаил Милушев на мястото на Николов и Жеков, но и това не спря мощта на кубинците, които без проблеми затвориха гейма с 25:19 след ас на Алдо.

Окрилени от успеха в гейм №3, Куба започна много силно и четвъртата част, като поведоха с 3:1 и 5:2, което доведе до смяна на нашия плеймейкър - Любомир Агонцев се появи на мястото на Андрей Жеков и това веднага даде резултат - три успешни атаки на Станислав Петков съкратиха пасива до 5:6. До първата техническа пауза България вече бе обърнала развоя на нещата и поведе с минималното 8:7. Преднината на "лъвовете" набъбна до 12:8 след успешни атаки на Николай Пенчев и Владимир Николов, както и ас на Виктор Йосифов. До втората техническа пауза преднината ни набъбна до шест точки след успешна атака на Петков по диагонала от зона четири. Възпитаниците на Пламен Константинов продължиха да трупат аванс и поведоха с 20:13, а от там, до края на срещата те нямаха проблем и затвориха гейма и мача с 25:17 след страхотна блокада на Петков.

Момчетата на Пламен Константинов победиха вчера опонента си с категоричното 3:0, а в двете си гостувания се наложи с 3:1 и в двата мача.

За момента двата тима се намират на трето и четвърто място, като Куба заема последното място без да има шансове за класиране за финалния турнир, който ще се проведе в морската ни столица. Именно поради факта, че "лъвовете" са домакини, за тях срещите от тази група за без значение, тъй като те по право се класират за финалната надпревара.

Пламен Константинов започна с Андрей Жеков, Владимир Николов, Николай Пенчев, Станислав Петков, Теодор Тодоров, Виктор Йосифов, Владислав Иванов - либеро.