България не намери сили да бие Ирландия в София

снимка: SPORTA.BG

Националните отбори на България и Ирландия не успяха да излъчат победител и завършиха при равенство 1:1 в решителен сблъсък в Група 8 от квалификационна зона УЕФА за Мондиал 2010 в Южна Африка.

В първите минути на двубоя "лъвовете" действаха предпазливо и позволиха на противника на няколко пъти да отправи изстрели към вратата на Димитър Иванков. За наше щастие изстрелите на Калеб Фолан бяха неточни.

След 15' игра на стадион "Васил Левски" в София и България получи своя първи шанс пред вратата на гостите. Живко Миланов центрира към точката за дузпата, където Димитър Бербатов игра с глава, но ударът на футболиста на Манчестър Юнайтед мина над напречната греда на Ейре.

В 24' се случи най-лошото за България. Фал на Станислав Ангелов срещу Стивън Хънт позволи на последния да центрира в наказателното поле на Иванков, където Ричард Дън бе оставен непокрит и последният реализира с глава за 1:0 в полза на гостите.

Реакцията на "лъвовете" обаче бе на ниво. Само пет минути след попадението на Дън центриране в дълбочина на Игор Томашич доведе до грешка на Кевин Килбейн, която прати топката в краката на Димитър Телкийски. "Мечо" отигра прецизно и преодоля Гивън за 1:1.

В последната минута на първото полувреме. Радостин Кишишев стреля от метър зад границата на наказателното поле, но плътният шут на родния национал бе спасен от стражът на "детелините".

След почивката българските футболисти бяха по-инициативни и присъстваха по-често в половината на Ейре, докато възпитаниците на Джовани Трапатони играха прибрано и разчитаха на контра-атаки.

През това равностойно второ полувреме капитанът на България Димитър Бербатов записа най-големия пропуск в срещата. Берба бе изведен от Стилиян Петров сам срещу Гивън, но не отигра правилно и стражът на "детелините" неутрализира опасността.

В последните минути на двубоя гостите преминаха към глуха защита, в която момчетата на Мъри Стоилов не успяха да намерят пробойни.

Така след 1:1 в Дъблин и 1:1 в София шансовете на България за класиране на световни футболни финали останаха само на хартия. "Лъвовете" са трети в Група 8 на пет точки зад Ирландия, които са с мач повече.

Българите обаче имат тежката задача да измъкнат точки на гости на световния шампион Италия и при визитата си на Кипър, както и срещу Черна гора у дома. Последния мач на "трикольорите" е в София срещу Грузия, докато Ейре приемат "скуадра адзура" и Черна гора в Дъблин, а гостуват на Кипър.