България надви Латвия, Кузманов герой

снимка: SPORTA.BG

Димитър Кузманов надигра със 7:6(6), 5:7, 6:2, 6:4, Мартинс Подзуш, с което донесе и крайния успех на България над Латвия в първия кръг на Евро-Африканската зона II за Купа Дейвис. Това беше трета победа за нашите момчета над латвийците, което означава, че последният мач от днешната програма няма значение за крайния резултат. В него един срещу друг ще се изправят Александър Лазов и Рудолфс Медниш.

Във втория кръг на надпреварата по тенис националите ще се изправят срещу съперниците си от Люксембург, които надиграха Мадагаскар. Двубоите ще се проведат от 17 до 19 юли.

Димитър Кузманов и Мартинс Подзуш се изправиха един срещу друг за втори път в последния месец. На 14 февруари в Турция Димитър спечели с 6:3, 6:3. Днешният двубой започна равностойно, като двамата допуснаха по един пробив и оставиха развръзката да се реши в тайбрек. Както и през целия уикенд, така и днес, съдиите продължиха да отсъждат почти всяка спорна топка в полза на домакините, като поредният случай дойде в заключителните моменти на т. нар. „дълъг гейм“. Благодарение на съдийската помощ Подзуш се добра до сетбол, но Кузманов отговори по шампионски и с три поредни безупречни отигравания не само отрази опасността, но и спечели сета с 8:6 точки.

Във втората част и двамата не показаха най-добрия си тенис, като в четири поредни гейма си размениха по два пробива. Все пак Подзуш положи повече усилия и в крайна сметка при 6:5 успя още веднъж да вземе подаването на българина и по този начин да изравни резултата – сет на сет.

Латвиецът имаше леко преимущество до 2:1 в третата част, когато Кузманов значително повиши нивото си на игра. Това доведе до впечатляващата серия от 7 поредни гейма, която означаваше 2:1 сета в полза на Димитър и 2:0 гейма на старта на четвъртата част.

След като Подзуш спря устрема на пловдивчанина, задържайки подаването си, и двамата получиха помощ от физиотерапевтите си. Още от началото на предишния сет беше видимо, че физическата подготовка на Кузманов е далеч по добра и че неговият съперник постепенно губи от съпротивителните си сили. Въпреки това обаче латвиецът успя да върне пробива и от 1:3 да поведе с 4:3. В следващия гейм, при 30:0 на сервиса на Кузманов, Подзуш получи медицинска помощ, заради проблем с левия крак. До края на срещата той успя да вземе само една точка, което означаваше победа за Димитър с 6:4 в сета, с 3:1 в мача и краен успех за България!