България изпусна златен шанс за директен 1/4-финал след обрат на "Сборная"

снимка: cev.lu

Женският национален волейболен отбор на България допусна обрат и загуби с 2:3 гейма от Русия (25:21, 20:25, 25:23, 21:25, 13:15) в последен мач от група "С" на европейското първенство. Нашите момичета повеждаха на два пъти в мача, но допуснаха да бъдат обърнати от "Сборная" и така действащите европейски шампионки се класираха директно на 1/4-финал като първи в групата. България е на второ място и ще играе плейоф с третия тим от група "А".

Възпитаничките на Иван Сеферинов започнаха срещата ударно. Те водеха с 8:4 на първото техническо прекъсване и с 16:10 при второто. Нашите не изпуснаха аванса си до края и затвориха гейма с 25:21, макар рускините да направиха много силна серия, за да намалят пасива си.

Те пренесоха набраната инерция от първата част в началото на следващата и дръпнаха с 8:3, а после и с 16:8. Невероятната ни игра на блокада от първия гейм се пропука, а действащите еврошампионки наложиха темпото си и бяха по-добри във всички елементи. Те водеха с 19:12, но направиха фатални грешки и можеха да допуснат зрелищен обрат в гейма. Силната игра на Доби Рабаджиева и на Елица Василева намали пасива ни на 1 точка - 19:20. Оттам нататък обаче "лъвиците" не взеха разиграване и Кошельова ни наказа с пусната топка за 25:20 и 1:1 гейма.

В третия гейм добрата ни игра отново се завърна. Възпитаничките на Сеферинов поведоха с 8:6, но Русия обърна до 16:14. Мачът вървеше точка за точка до 21:21. След това дойде звездният миг на Елица Василева. Тя избухна с две феноменални атаки и поведе нашите момичета към четвъртфиналите, след като "лъвиците" затвориха гейма при 25:23.

Две грешки на Русия и контра на Ели Василева ни дадоха преднина от 3:0 в четвъртата част, която можеше да е и решаваща. Нашите момичета водеха с 13:8, но рускините имаха отговор и пак се добраха до изравняване при 19:19. Кошельова и Гончарова изригнаха, за да поведат своите и да изтръгнат гейма с 25:21.

В решаващия тайбрек България поведе със 7:4 и нещата изглеждаха розови за Иван Сеферинов. Типичният борбен дух на рускините обаче направи резултата 10:10, след което "Сборная" излезе напред с 11:10 след успешна атака на Наталия Гончарова. Разликата стана 13:11 след блок на Ирина Заряжко, кооето накара Иван Сеферинов да вземе прекъсване. Мачът стигна до ново равенство при 13:13 след силна атака на Ели Василева и контра на завърналата се в игра Емилия Димитрова. Все пак, рускините стигнаха до мачбол при 14:13 след технично отиграване на Парубец. Русия успя да спечели тайбрека с 15:13 след контра на Гончарова, а с това и мача с 3:2.

С най-голям актив за България бе Елица Василева с 25 точки. Христина Русева завърши с 13 точки в мача. За победителките от Русия най-резултатна бе Татяна Кошельова с 23 точки, Ирина Зарячко заби 18, а Наталия Гончарова добави още 17.