БФ Тенис на маса се надява на една-две квоти за Олимпиадата в Лондон

"През тази година тенисът на маса отбелязва своя 80-годишен юбилей в България", обяви днес в Пресклуб "България" президентът на родната федерация Стефан Китов. Първият клуб е създаден на 28 декември 1932 година от 20 ентусиасти, които организират и първото състезание у нас, като победител е Васил Младжов.

 

Първото официално първенство за мъже е през 1949 г., а за жени - през 1950 г. Началото на Балканските първенства е през 1963 г., а първата титла България печели през 1974 г., извоювана от Албертина Рангелова и Емилия Нейкова, които стават №1 при женските отбори при силната конкуренция на световни и европейски шампионки от Румъния и Югославия.

 

През годините най-добрите ни състезатели постигнаха значими резултати в най-престижните състезания - Олимпийски игри, Световни и Европейски първенства. Най-големите успехи са на Даниела Гергелчева - тя печели първия медал от Европейско първенство - сребърен за девойки през 1978 г. През 1990 г. Гергелчева става европейска шампионка при жените и е трета на смесени двойки. Тя се класира на пето място на Световното първенство през 1987 г. и достига до осминафиналите на Олимпийските игри в Сеул през 1988 г.

 

При мъжете Мариано Луков заема деветото място на Световното първенство през 1985 г., а в най-престижното отборно състезание - "Супер лига" - Даниела Гергелчева, Иван Стоянов и Мариано Луков стават четвърти през 1987 г.

 

Много други състезатели печелят титли и медали при юношите и девойките - Константин Ленгеров, Каталина Гатинска, Ренета Стойнова, Тодор Кесов, Мартин Братанов.

 

"В момента най-добрите ни тенисисти играят в чужбина", сподели пред репортерите Стефан Китов.

 

Теодор Йорданов и Петко Габровски са в Германия, Станислав Голованов е в Русия, Каталина Гатинска e във Франция, Ася Касабова e в Словения, а Сибел Ремзи в Турция. Затова лагерът за Световното отборно първенство за мъже и жени в края на март в Дортмунд ще се бъде в Германия. Преди това, на 3 и 4 март, в малката зала на "Арена Армеец" ще се проведе държавното първенство, в което ще участват най-добрите ни състезатели.

 

От 11 до 15 април Люксембург ще посрещне участниците в Европейската олимпийска квалификация. Най-добрите тенисисти от Стария континент ще се борят за по 11 квоти при мъжете и при жените. Генералният секретар на федерацията Михаил Фролошки уточни, че системата за спечелването на квотите е много сложна, като в рамките на 4 дни се играят много мачове.

 

Стефан Китов заяви, че ще бъдат създадени възможно най-добрите условия за подготовка на най-силните ни тенисисти и той се надява да спечелим поне една квота при мъжете. Възможният максимум е 2 квоти, по една в двата пола. Ако изпратим двама тенисисти на Олимпиадата в Лондон, това ще е изпълнена програма "джакпот", призна президентът Китов.

 

Всички състезания у нас през тази година ще преминат под знака на 80-годишния юбилей на федерацията, а официалното честване ще бъде по време на Открития шампионат на България от 20 до 23 септември с награден фонд 9000 евро, на който ще присъстват представители на Международната и Европейската федерация по тенис на маса и ще бъдат отличени състезателитe, постигнали най-големите успехи за България в този спорт.

 

"Ние бяхме сред първите, които въведохме тениса на маса в училищата. Само в София дадохме 100 маси, още толкова подарихме на училищата в провинцията. Европейската федерация взе пример от нас и го препоръча на всички свои членки. Но, за да има ефект тази програма, трябва да има и финансиране", каза Стефан Китов.

 

Михаил Фролошки допълни, че този спорт е лесен за любителски игри, но е доста труден, когато се играе професионално, а обучението на добрите състезатели е много продължително. Затова са необходими както добри треньори, така и добра материална база, а през зимата много от залите у нас не се отопляват, така че и най-добрите юноши и девойки не могат да тренират пълноценно през студените месеци. Това спъва развитието им, затова най-класните ни състезатели тренират и играят в чужбина.