Безпрецедентно зрелище остави Италия без дъх

Фиорентина постигна изключителна победа 4:3 срещу Верона на Николай Михайлов в двубой, който спокойно може да спечели званието "най-красив мач" за сезона в Серия А.

Пред погледа на своята легенда Габриел Батистута, домакините стигнаха много трудно до победата, но двубоят беше изпълнен с положения, драма и красиви отигравания.

До 15' имаше 4 гола, като два от тях бяха дело на Борха Валеро (5, 15), а другите две - на Ромуло (6) и Итурбе (14). Все пак домакините водеха на полувремето след красив гол на Варгас (44).

През втората част Янкович получи червен картон, а Роси привидно реши мача с гол от дузпа в 53'. Жоржиньо обаче върна надеждите за Верона в 71', но в крайна сметка силите на гостите не стигнаха - 4:3.

През първата част падналите 5 гола се нареждат на второ място през сезона, като на двубоя Парма-Аталанта паднаха цели 6. Двата отбора пък за пореден път доказаха, че са сред най-опасните отбори в атака.

Фиорентина се изкачва до 4-о място и е само на точка от Наполи - 28 срещу 27 в полза на възпитаниците на Рафа Бенитес. Верона, за която отново на пейката беше Николай Михайлов, остава 6-а с 22 пункта.

Двубоят почна вихрено като още до 15' "Артемио Франки" видя цели 4 гола - по два във всяка една от двете врати.

Първо капитанът на домакините Борха Валеро зарадва феновете с прекрасен изстрел от около 18 метра в 5', но буквално в следващата атака Нето се намеси отлично при удар на Лука Тони. Отбитата топка обаче кацна на крака на Ромуло, а крилото беше точен, пускайки топката между краката на вратаря.

Темпото в двубоя продължи да в изключително високо, а в 14' гостите стигнаха до пълен обрат, след като Тони свали за Итурбе, а крилото с превъзходен удар матира вратаря на Фиорентира.

Вездесъщият капитан на "виолетовите" обаче отново попадна в прегръдките на своите съотборници, и то минута по-късно. Той опита нов марков удар от далечно разстояние, а този път с помощта на рикошет в защитник на гостите топката отново се оплете в мрежата зад Нето - 2:2.

Това обаче не беше всичко за първото полувреме, като домакините продължиха силно в мача и успяха да се измъкнат напред в резултата, като солова акция на Варгас отляво завърши с диагонален удар и красив гол - 3:2 за Фиорентина.

Втората част беше много тежка за гостите, които в 53' останаха с човек по-малко, когато Божко Янкович извърши нарушение в наказателното поле, а Джузепе Роси реализира отсъдената дузпа за 4:2. В следващите минути Фернандес, Роси и Куадрадо пропуснаха да вкарат 5-и гол за домакините.

Те бяха наказани в 71', когато защитата на "виолетовите" позволи на Тони да остане в удобна позиция и да стреля. Нето парира с крак, но Жоржиньо успя да добави отбитата топка и да даде надежда на Верона, която беше с човек по-малко. В следващите минути се заредиха много пропуски пред вратата на Рафаел, като вратарят спаси цели три удара, а Савич от 4 метра не уцели вратата при центриране на Валеро.

До края Фиорентина успя умело да задържи владението на топката и не остави никакъв шанс на Верона да търси изравнителното попадение.