Без победител в "приятелското дерби" (ВИДЕО)

снимка: twitter / premier league

Отборите на Евертън и Ливърпул не се победиха в дербито на Ливърпул, което се игра на стадион "Гудисън Парк" и завършиха наравно 1:1.

Дани Ингс даде преднина на гостите четири минути преди края на първата част, но в добавеното време Ромелу Лукаку изравни след грешка в защитата на "червените".

По този начин двата тима запазват дистанцията помежду си в класирането, а именно една точка повече за момчетата на Роберто Мартинес. Те са с актив от 13, а градският им съперник с 12.

Срещата започна доста експлозивно като двата тима редуваха контраатаки към двете врати, а "червените" организираха по-опасна такава. Джеймс Милнър бе изведен сам в наказателното поле на домакините, но тогава главната роля пое Тим Хауърд, който със самоотвержен шпагат изби топката от краката на капитана на Ливърпул.

В осмата минута след центриране топката попадна в Мартин Шкъртел от дясно на "червената" атака и той бързо комбинира с Даниел Стъридж, но брилянтна намеса на Фил Джагиелка предотврати гол.

Постепенно момчетата на Роберто Мартинес успяха да задъжат повече топката, като притискаха опонента си в собствената му половина. Триото в защита на Ливърпул обаче се справяше добре за момента.

След 20-та минута гостите излезнаха от половината си и започнаха нови атаки по посока на противниковата врата. В 26-та минута Милнър бе изведен от Филипе Коутиньо очи в очи с Хауърд, но стражът направи ключово спасяване, избивайки в корнер.

Само 120 секудни по-късно работа се откри и за Симон Миньоле. Вратарят на Ливърпул показа страхотен рефлекс при удар с глава на Стивън Нейсмит, който бе оставен без персонален пазач на около 5 метра от голлинията, но не успя да насочи добре коженото кълбо. Последва нова атака на "сините", която дойде от дясно, като топката се озова в Джейми МакКарти, който стреля мощно по земя, но отново последното препятсвие пред гола бе Миньоле.

Краят на "приятелското дерби" приключи в 35-та минута, когато Рос Баркли и Емре Джан се сдърпаха край тъч линията и бяха наградени от Мартин Аткинсън с жълти картони.

Изненадващо затихналият Ливърпул излезе напред в резултата. При центриране от корнер за "червените", Дани Ингс се оказа непокрит в малкото наказателно поле и забоде топката в мрежата на опонента за 1:0.

Шоуто на "Гудисън" обаче не бе завършило. В даденото продължение последва центриране в наказателното поле на Ливърпул. Емре Джан опита да изчисти, но уцели Мартин Шкъртел и топката попадна на крака на Ромелу Лукаку, който без да се замисли я прати в мрежата на Миньоле.

Втората част започна по-настоятелно за "сините", които в рамките на две минути изпълниха два корнера, а веднъж Миньоле трябваше да спасява при центриране на Лукаку.

До 70-тата минута двата тима през повечето време водеха битка в средата на терена и си изкараха по някой и друг жълт картон. В последните 20 минути обаче мачът си върна живеца от началните минути, като първо Лукаку бе изведен от резервата Аарън Ленън в наказателното поле, но Миньоле спаси. След това и "червените" организираха контра, но Ингс бе спрян от защитник на Евертън.

В заключителните 15 минути на срещата гостите имаха късмет, че останаха в пълен състав на терена, след като Лукас Лейва, който имаше жълт картон на сметката си, си позволи да спъне в гръб противников играч. Главният арбитър не посмя да изгони бразилеца, а Брендън Роджърс моментално реагира, като замени именно маркирания си футболист за сметка на Джо Алън.

Заключителните минути на "Гудисън Парк" бяха повече от интересни. Евертън буквално "натика" опонента си в половината му и опита няколко атаки. Защитата на Ливърпул обаче се справи, а и на два пъти Мартин Аткинсън пресече подавания на "карамелите". В 90-та минута се стигна до поредния сблъсък на играчи от двата отбора. Лукаку и Мамаду Сако се сблъскъха в наказателното поле и очаквано получиха жълти картони за проявите си, но това бе всичко по-интересно от срещата.

Роберто Мартинес е избрал да заложи на титулярния страж Тим Хауърд. Пред него защитната четворка оформят Брендън Галоуей, Фунес Мори, капитанът Фил Джагиелка и Тай Браунинг. Ромелу Лукаку е единствен нападател за домакините, а помощ ще му оказват Рос Баркли, Стивън Нейсмит, Жерар Деулофеу, Гарет Бари и Джеймс МакКарти.

За "червените" на вратата застава Симон Миньоле. Емре Джан, Мартин Шкъртел и Мамаду Сако са тримата избрани от Брендън Роджърс да действат в защита. Алберто Морено и Натаниъл Клайн ще помагат както на бранителите така и в атака, а капитанът Джеймс Милнър и Лукас Лейва ще действат в средата. Филипе Коутиньо, Дани Ингс и Даниел Стъридж оформят атакуващото трио на тима. Според статистиката това е първи мач за Ливърпул, в който те нямат в състава си играч, който е роден в едноименния град от финала за ФА Къп през 1986 година. През последните години тази "функция" се изпълняваше от вече бившия капитан и легенда на тима Стивън Джерард, който заигра в САЩ от лятото.