Без ЛеБрон Кливланд отстъпи на Оклахома

Оклахома Сити победи Кливланд със 103:94 в един от най-очакваните мачове от редовния сезон в НБА.

Големият сблъсък между двамата най-добри баскетболисти на планетата - Кевин Дюрант и ЛеБрон Джеймс, обаче не се състоя, тъй като се оказа, че лидерът на Кавалиърс е с контузия в коляното и не взе участие в срещата.

Въпреки това гостите започнаха силно и поведоха с 18:8. Постепенно обаче домакините намалиха изоставането си и малко преди края на втората четвърт успяха да поведат с 1 точка след кош на Реджи Джаксън. Този им аванс обаче не се запази дълго и почивката дойде при резултат 47:47. В началото на третата четвърт другата звезда на Оклахома - Ръсел Уестбруук, взе нещата в свои ръце, което помогна на тима му да спечели частта с 31:19. Преднината от 12 точки обаче не отказа гостите и те отново се върнаха в мача благодарение на Матю Делаведова и Кайри Ървинг.

Разликата между двата отбора падна до 5 точки 2 минути и 42 секунди преди края, но силите на възпитаниците на Дейвид Блат стигнаха дотам. За четвъртия пореден успех на Оклахома най-полезен беше Ръсел Уестбруук, който вкара 26 точки, взе 8 борби и направи 7 асистенции. Кевин Дюрант прибави 19 точки, а Реджи Джаксън и Антъни Мороу останаха съответно с 13 и 11. За Кливланд това беше първа загуба след 8 поредни победи. С най-много точки остана Кайри Ървинг, който вкара 20. 18 прибави Кевин Лав, а с по 14 се отчетоха Матю Делаведова, Дион Уейтърс и Тристан Томпсън.

Въпреки поражението Кавалиърс остава на четвърто място на Изток с актив от 13 победи и 8 загуби, докато Тъндър са 12-ти на Запад с баланс 9/13.

В другата среща от снощната програма имаше много повече драма, тъй като Хюстън се наложи като гост над Сакраменто със 113:109. Джеймс Хардън вкара забележителните 44 точки за победителите, включително и тройка, с която вкара мача в продължение 20,5 секунди преди края на редовните 48 минути.

Двубоят в "Слийп Трейн Арина" беше много интензивен и предложи достатъчно емоции на феновете. Домакините имаха солиден аванс от 10 точки до почивката, който в един момент през третата част набъбна до 12 точки.

Гостите от щата Тексас обаче отговориха на предизвикателството и имаха шанс дори да спечелят срещата, тъй като получиха правото на последен изстрел към противниковия кош 0.9 секунди преди края. Изстрелът на Хардън обаче бе крайно неточен.

Въпреки това в решителните 5 минути лидерът на Рокетс игра на върха на възможностите си и сам вкара 10 от 18-те точки за отбора си. За Хардън, който е водещият реализатор в НБА през сезона, 44-те точки са третото най-добро постижение в кариерата му. Към тях той прибави и 8 асистенции. По 15 точки за успеха на гостите вкараха и Патрик Бевърли и Тревър Ариза. Дерън Колисън пък бе над всички за домакините. Гардът вкара 24 точки. 21 добави младокът Бен Маклемор, а Дерик Уилямс се отчете със 17 от пейката.

Победата е пета за Хюстън в последните 6 мача, като по този начин "ракетите" запазиха четвъртото си място на Запад с баланс от 17 победи и 5 загуби. Поражението пък остави Сакраменто на девето място в конференцията, като при победа "кралете" щяха да се изравнят на осмото място с Финикс. В момента Кингс са с актив от 11 победи и 12 загуби.