Берое превзе "Армията" за първи път, ЦСКА се срина (ВИДЕО)

За първи път в историята на А група Берое превзе стадион „Българска армия“ и съкруши шампионските амбиции на ЦСКА, след като спечели с 1:0 единствения мач от програмата на първенството за 21-ия кръг.

Единственото попадение в двубоя, провел се след сериозни усилия теренът да бъде почистен, реализира Аласан Н'Диайе в 74-ата минута. При един от редките случаи, в които гостите минаха центъра след почивката, центриране от пряк свободен удар бе засечено от Н'Диайе. Марин Оршулич увисна, вратарят Якуб Дивиш предпочете да не излиза и защитникът на "заралии" реализира единствения шанс за тима си - 0:1.

В 85-ата минута Тони Силва изработи дузпа, след като преодоля вратаря Благой Макенджиев и бе спънат от вратаря на гостите. Стражът не взе правилното решение, защото топката щеше да излезе в аут, но след това се реваншира, спасявайки удара от бялата  точка на Стефан Николич, който още няма гол за ЦСКА.

4135014

Хърватинът се нагърби с изпълнението, но не можа да преодолее вратаря с нисък удар в десния ъгъл. Имаше объркване около изпълнителя на дузпата, но в крайна сметка Николич пое отговорността и направи ужасяващ пропуск в ключов момент за тима си.

Победата е първа за Берое като гост на ЦСКА и общо 10-та в историята на А група. „Заралии“ изобщо нямаха гол на „Българска армия“ от 30-ти октомври 2010-та година, а за последно тимът от Стара Загора бе побеждавал ЦСКА на 18-ти август 1990-та – с 1:0, като днес прекъсна серия от 34 мача без успех над „червените“.

Преди да се срине в „Надежда“ миналата седмица, ЦСКА се намираше в най-добра форма от отборите в А група – 14 мача без поражение, но от началото на 2015-та година не само записа две последователни загуби, но и още не е отбелязал гол.

ЦСКА остава с 44 точки и ако утре Лудогорец победи Левски като домакин в дербито, ще се изравни по актив с „армейците“ и ще ги изпревари, защото има победа с 2:0 над тях в Разград, а на „Армията“ срещата завърши 1:1.

Берое отново се извиси до третата позиция в таблицата с 37 точки – две повече от Литекс и Локомотив (София), които още не са изиграли мачовете си от 21-ия кръг.

В първите десетина минути ЦСКА имаше териториално преимущество и владееше повече топката, но залагаше предимно на центрирания от фланговете в наказателното поле, които не представляваха сериозен проблем за стража Благой Макенджиев или защитата на "заралии".

За първи път в 13-ата минута вратарят на Берое се намеси решително, когато Венцислав Василев стреля опасно от няколко метра, но не можа да преодолее голкипъра на Берое.

4135015

Като цяло преди почивката "червените" разчитаха предимно на сервирани в пеналтерията високи топки и далечни изстрели, с които да компенсират за неособено удобния за игра терен. Въпреки преимуществото обаче, домакините не успяваха да създадат чисто голово положение и рядко принуждаваха Макенджиев да се намесва, независимо че защитата на Берое постоянно беше под напрежение.

Епизодични включвания в предни позиции на Жуниор Мапуку бяха единствените действия на Берое в атака, като неговите усилия не стигаха за нещо особено пред вратата на Якуб Дивиш. В заключителните минути гостите се активизираха и наложиха по-висока преса, която затрудняваше изнасянето на топката от ЦСКА. В крайна сметка без особени положения двата тима се прибраха на почивка без отбелязан гол.

Второто полувреме започна със смяна в състава на "армейците" - вместо Борис Галчев в игра се появи Жоан Фелипе. По подобие на началото на мача, домакините заградиха съперника си в неговото наказателно поле и пробваха с центрирания да създадат проблеми за защитниците, но безуспешно.

В 58-ата минута безличният на терена Жоаким бе сменен от Стефан Николич в стремежа на "червените" да реализират първия си гол през 2015-та година. Фрапантен пропуск секунди по-късно направи оставеният непокрит на около десетина метра Неманя Милисавлевич, който не можа да нацели добре топката и изпусна да нанесе сериозен удар към Благой Макенджиев.

ЦСКА продължаваше да атакува еднотипно и да не изненадва с нищо съперника си. Маркиньос влезе като последно подкрепление на мястото на Бъркляча, а ситуацията на терена не се променяше - Берое спокойно изчакваше атаките на домакините, които не успяваха да използват по най-добрия начин владението на топката.

Изненадващо 15 минути преди края при един от редките случаи, в които Берое изобщо мина центъра след почивката, центриране от пряк свободен удар бе засечено от Аласан Н'Диайе. Марин Оршулич увисна, вратарят Якуб Дивиш предпочете да не излиза и защитникът на "заралии" реализира единствения шанс за тима си - 0:1.

Благодарение на хитростта на Тони Силва и слабата преценка на Макенджиев, ЦСКА стигна до дузпа, но Стефан Николич се провали с неубедителен удар от 11-те метра и не можа да отбележи първия си гол за "червените".

В оставащите минути стихийният натиск на ЦСКА не доведе до сериозни опасности, като изключим опасен шут на Тони Силва, изпуснат след изпълнение на корнер, но той не намери очертанията на вратата.

Старши-треньорът на ЦСКА Стойчо Младенов направи три промени (едната принудителна) в състава си спрямо предишния злополучен мач срещу Локомотив (София), завършил 0:2.

На вратата за „червените“ застана Якуб Дивиш, а ариегардът бе непроменен – от ляво надясно бяха подредени Тончи Кукоч, Александър Тунчев, Марин Оршулич и Венцислав Василев. В средата на терена дебют сред титулярите вместо Маркиньос направи новото попълнение Марио Бъркляча, който си партнира със Стивън Сънди.

На двете крила се разположиха Тони Силва и Неманя Милисавлевич, след като Луис Соарес е наказан за червения картон в предишния кръг срещу Локомотив. Вместо Жуан Фелипе, като офанзивен халф действа преподписалият по-рано тази седмица Борис Галчев, а атаката бе водена от Орелиен Жоаким.

Съставът на Берое: Благой Макенджиев, Атанас Зехиров, Иво Иванов, Владимир Зафиров, Веселин Пенев, Аласан Н'Диайе, Георги Костадинов, Ирго Джоман, Елиаш, Салим Керкар и Жуниор Мапуку.

Една промяна в състава на Берое спрямо предния кръг. Вместо наказания за натрупани картони Самир Аясс титуляр започна Аласан Н'Диайе