Белгия достигна финала на Европейската лига във Варна

Белгия е първият финалист в Европейската лига по волейбол при жените.

В първа полуфинална среща от турнира, който се провежда във Варна, белгийките взеха чиста победа над Румъния с 3:0 гейма. Символичните домакини имаха проблеми единствено през втората част и заслужено спечелиха мача.

Двата отбора изиграха много оспорвана първа част. В началото на гейма Белгия поведе с 2:0, но румънките изравниха при 2:2. Последваха още 4 изравнявания на резултата, след което с отлична игра в атака и защита белгийките реализираха 5 поредни точки и поведоха с 11:6.

Последваха силни минути за блокадата на Румъния, която затрудни максимално белгийките и символичните гости в срещата намалиха изоставането си до само точки 11:12. Белгийките не успяха да се откъснат с повече от точка до 16:15, след което обаче показаха класа и на блокада, и в атака и безпроблемно взеха гейма с 21:16.

Румъния започна повече от добре втората част и набързо поведе с 4:1. Белгийките отново показаха силните си страни в атака и защита и успяха не само да изравнят при 8:8, но и да поведат. При техническото прекъсване обаче предимството бе на страната на Румъния - 12:9. Символичните гости се възползваха максимално добре от грешки на състезателките на Белгия и продължиха да трупат преднина, която достигна до 6 точки при 17:11.

След 18:12 за Румъния белгийките с отлична игра на блокадата реализираха 5 последователни точки и намалиха изоставането си до само точка, а малко по-късно и изравниха при 19:19. Последва още едно равенство и в крайна сметка Белгия взе и втория гейм с 22:20.

Третият гейм започна изключително оспорвано, а играта бе равностойна. След няколко изравнявания в резултата, белгийките реализираха три поредни точки и поведоха с 9:5. При техническото прекъсване символичните домакини водеха с 12:7. До края на гейма белгийките поддържаха аванса си и спокойно взеха гейма с 21:15 и съответно мача с 3:0.

Втората полуфинална среща от финалната четворка е от 17.00 часа днес и противопоставя България и Германия. Победителите в двата полуфинала ще спорят за първото място в Лигата, а загубилите ще играят малкия финал за трето-четвърто място.