Байерн си подари победа за ЧРД

Шампионът на Германия Байерн Мюнхен си подари победа за 115-ия рожден ден, след като днес баварците спечелиха с 4:1 домакинството си на Кьолн в първа среща от 23-ия кръг на Първа Бундеслига.

Головете за рождениците бяха дело на Бастиан Швайнщайгер, Франк Рибери, Ариен Робен и Роберт Левандовски, докато за Кьолн се разписа нигерийското острие Антъни Юджа.

Така Байерн записа четвърти пореден успех в първенството и събра актив от 58 точки, дръпвайки с 11 точки пред втория Волфсбург. "Вълците" обаче все още не са изиграли своя двубой срещу Вердер в неделя.

Кьолн пък инкасира десето поражение, като "козлите" остават на 13-о място с 25 точки на сметката си.

Хосеп Гуардиола остави Шаби Алонсо на резервната скамейка на своя тим, като Бастиан Швайнщайгер стартира единствен в ролята на вътрешен полузащитник. Роберт Левандовски оглави атаката на баварците, а Ариен Робен, Франк Рибери, Марио Гьотце и Томас Мюлер стартираха в близост до полския таран. Давид Алаба, Холгер Бадщубер, Жером Боатенг и Рафиня започнаха в защита пред вратаря Мануел Нойер.

Антъни Юджа стартира като изнесен в предни позиции за Кьолн, докато Осако и Пешко започнаха в близост до нигерийския нападател. Леман, Фогт и Хектор оформиха тройка вътрешни халфове във формацията на “козлите”.

Байерн стартира мълниеносно срещата, като още в 3’ баварците откриха резултата след изпълнение на ъглов удар. Топката бе центрирана в наказателното поле на Кьолн, а оставеният непокрит Бастиан Швайнщайгер с глава я заби зад вратаря Тимо Хорн, откривайки резултата в полза на домакините - 1:0.

Малко след това Байерн за малко и не удвои резултата, но Хорн като по чудо успя да спаси изстрел от близка дистанция на Ариен Робен.

Шампионите продължиха да редуват атака след атака в половината на Кьолн, а в 10’ резултатът вече бе удвоен. Франк Рибери пое топката и си намери позиция за изстрел с десния крак, като ударът на французина бе достатъчно прецизен, за да намери целта - 2:0.

В 29’ Роберт Левандовски се озова за втори път сам срещу противниковия вратар от началото на срещата. Както обаче се случи и секунди преди попадението на Франк Рибери, изстрелът на полския национал отново бе спасен от Тимо Хорн, който продължи да печели персоналните си дуели с “деветката” на Байерн.

Секунди преди почивката изненадващо се стигна до попадение за Кьолн, а “козлите” сякаш от нищото намалиха пасива си в резултата. Центриране на Леман “кацна” върху главата на Антъни Юджа, който намери мрежата зад Нойер и реализира за 2:1.

В 58’ трибуните на “Алианц Арена” изтръпнаха, защото единствено фантастичната намеса на Мануел Нойер спаси Байерн от изравнителен гол. Юджа засече от близо точно центриране на Пешко, като единствено страхотната реакция на Нойер запази аванса на Байерн. При последвалия корнер резервата Рийсе стреля точно, но отново Нойер бе на мястото си.

Минута по-късно Байерн бе близо до трети гол. Ариен Робен се устреми дълбоко в половината на Кьолн и опита да намери Рибери на празна врата, но подаването на холандеца се оказа твърде слабо и бе пресечено от бранител на “козлите”.

Третият гол на успокоението за баварците падна в 67’, когато дойде ред и на Ариен Робен да се разпише във вратата на Тимо Хорн. Холандският ас засече центриране на Франк Рибери и реализира за 3:1, до голяма степен прекършвайки устрема на Кьолн за нещо повече в двубоя.

Крайното 4:1 бе оформено петнадесет минути преди края, когато се разписа и Роберт Левандовски. Полякът засече с гърди точно центриране на Робен и от непосредствена близост насочи кълбото в мрежата на гостите.