Байерн "сефтоса" новите екипи и завърши по шампионски

Шампионът на Германия Байерн Мюнхен показа екипите си за следващия сезон, като баварците все пак успяха да завършат с победа успешната си кампания в Първа Бундеслига.

През този сезон Байерн спечели своята 24-а титла на Германия, а днес ФК Холивуд постигна измъчен успех с 1:0 над Щутгарт в среща от последния 34-и кръг на "Алианц Арена". След двубоя Байерн получи сребърната салатиера, отпразнувайки трофея със своите фенове и с обичайното сериозно количество пенлива течност.

Единственият гол в срещата падна секунди преди края, когато резервата Клаудио Писаро осигури успешен финал на своя тим. Перуанецът се появи в игра в 64', а в добавеното време простреля Свен Улрайх с чудесен изстрел с левия крак.

Така баварският колос финишира кампанията с актив от 90 точки - 29 победи, 3 равенства и само 2 загуби и голова разлика 94:23. Щутгарт пък завършва на 15-а позиция с актив от 32 точки - само на едно място над плейофа за оставане в Бундеслигата.

Хосеп Гуардиола заложи на Марио Манджукич в ролята на централен нападател, а Ариен Робен и Томас Мюлер започнаха в близост до хърватина. Бастиян Швайнщайгер, Хави Мартинес и Тони Кроос стартираха в средата на терена, а Давид Алаба, Данте, Даниел ван Буйтен и Рафиня оперираха в защита пред Мануел Нойер. Капитанът Филип Лам, Жером Боатенг, Марио Гьотце и Франк Рибери не бяха в групата. В нея обаче се завърна испанският халф Тиаго Алкантара, който продължително време лекуваше контузия.

Хууб Стевенс постави Ведад Ибишевич на върха на своята атака, докато Траоре, Максим и Раух подкрепяха босненеца от втора позиция. Груесо и Гентнер стартираха като двойка вътрешни халфове.

Още в първата минута домакините можеха да открият резултата, но Томас Мюлер засече в аут отлично центриране на Давид Алаба. Гостите отговориха със силен удар на Артур Бока, който обаче бе уловен безпроблемно от Нойер. В 13' Траоре навлезе опасно в пеналтерията на шампионите, но изстрелът му срещна крака на Алаба и излезе в корнер.

4085096

В 24' вратарят на „швабите“ Свен Улрайх показа класа. Марио Манджукич стреля силно от средна дистанция, но стражът на Щутгарт отрази в корнер. Малко след това Швайнщайгер стреля опасно с глава, но кълбото премина на сантиметри покрай десния страничен стълб.

В 33' Манджукич зарадва трибуните с красива задна ножица, но топката срещна тялото на Рюдигер.

4085092

Пет минути преди почивката Ариен Робен също бе разочарован от Улрайх. Холандският национал си намери позиция за удар и стреля, но вратарят спаси.

В 60' Байерн отново застраши пазената от Свен Улрайх врата, но и този път вратарят на „швабите“ се намеси респектиращо срещу Робен. Атаката на баварците се пренесе на десния фланг, където холандският национал стреля добре с левия крак. Стражът на Щутгарт обаче демонстрира рефлекс и успя да отрази опасността.

4085098

В 72' Щутгарт осъществи една от редките си атаки по посока вратата на Байерн, но слабият удар на Какау не се оказа проблем за Нойер.

В 64' Пеп Гуардиола извади от игра Марио Манджукич, гласувайки доверие на ветерана Клаудио Писаро. Именно перуанецът можеше да разпечата вратата на Щутгарт в 75', но таранът стреля неточно след подаване на Алаба.

4085097

Четири минути преди края Ариен Робен пропиля най-добрия шанс за Байерн от началото на двубоя. Дълъг пас изведе холандеца очи в очи със Свен Улрайх, но "лалето" отправи удар право в тялото на противниковия вратар. Минута по-късно Давид Алаба бе изведен отляво и стреля силно в очертанията, но и този път Улрайх се намеси.

Развръзката в двубоя настъпи в добавеното време, когато резервата Клаудио Писаро вдигна трибуните на крака. Перуанският ветеран пое топката около границата на наказателното поле и със страхотен удар с левия крак не остави шансове на Улрайх, бележейки вероятно последния си гол за клуба за крайното 1:0.